Kövér László kínai látogatásának célja: a magyar-kínai kapcsolatok erősítése
Kövér László, az Országgyűlés elnöke egyhetes hivatalos látogatásra utazott Kínába november 5-én, amely november 12-ig tart. A látogatás célja a két ország közötti kapcsolatok kiszélesítése és elmélyítése, különös tekintettel a parlamenti együttműködés fejlesztésére.
Diplomáciai kapcsolatépítés a 75. évforduló alkalmából
Kövér látogatása nemcsak a jelenlegi kapcsolatok megerősítését szolgálja, hanem egy fontos évfordulóra is időzítették. Idén ünnepli a két ország diplomáciai kapcsolatainak 75. évfordulóját. A Kínai Népköztársaság 1949. október 1-jén alakult meg, amit Mao Ce-tung proklamált a híres Tienanmen téri beszédében. Azóta a két ország közötti diplomáciai kapcsolat fejlődött, és számos területen alakult ki szoros együttműködés.
Találkozók a kínai vezetőkkel
Az utazás során Kövér László több magas rangú kínai vezetővel is találkozik. A kínai Országos Népi Gyűlés Állandó Bizottságának elnökével, Csao Lö-csivel, valamint Vang Huninggal, a Népi Politikai Tanácskozó Testület elnökével és több regionális vezetővel, mint Vang Dzsong, Csungking Városi Népgyűlés elnöke és Huang Csuping, Kuangtung tartomány Népi Gyűlésének elnöke. Ezek a találkozók lehetőséget biztosítanak a két ország közötti politikai és gazdasági kapcsolatok további megerősítésére és konkrét együttműködési lehetőségek feltérképezésére.
Magyar érdekeltségű projektek látogatása
A program során a magyar delegáció, amelynek tagja Mátrai Márta, az Országgyűlés háznagya is, Csungkingban magyar érdekeltségű projekteket tekint meg. Ezenkívül Sencsenben a delegáció ellátogat olyan kínai vállalatokhoz is, amelyek jelentős befektetésekkel rendelkeznek Magyarországon. Ez lehetőséget ad arra, hogy a magyar fél közvetlen betekintést nyerjen a kínai befektetések helyi vonatkozásaiba, valamint arra, hogy a kínai vállalatok további magyarországi beruházási lehetőségeket mérlegeljenek.
Kapcsolatépítés és gazdasági együttműködés
A magyar-kínai kapcsolatok fontos elemei a gazdasági együttműködés, a diplomáciai párbeszéd, valamint a kulturális és tudományos kapcsolatok fejlesztése. Kövér László látogatása tehát nemcsak a két parlament közötti kapcsolatokat erősíti, hanem konkrét gazdasági és politikai célokat is szolgál. A találkozók és az érdekeltségek megtekintése várhatóan hozzájárul majd ahhoz, hogy Magyarország vonzó befektetési célpontként továbbra is jelen legyen a kínai gazdasági és politikai térképen.
A házelnöki látogatás és a kapcsolatok további elmélyítése a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok új fejezetét nyithatja meg, tovább erősítve Magyarország szerepét Kína kelet-európai partnereként.
nyitókép illusztráció forrás google