Szlovákiába telepíti át a gyártást a Siix Hungary Kft. – 300 dolgozó elveszti munkahelyét
A japán tulajdonú Siix Hungary Kft. bejelentette, hogy nagykőrösi üzeméből a gyártást Szlovákiába helyezi át, aminek következtében 300 munkavállalótól válnak meg. A hírt a hvg.hu tette közzé, és a helyi polgármester, Körtvélyesi Attila is megerősítette a döntést.
A Siix Hungary vezetői a mai napon tájékoztatták a nagykőrösi közönséget arról, hogy 2025. március 31-én bezárják a gyárat. A jelenlegi megrendelések teljesítése még zajlik, ám az üzem fokozatos bezárása már elkezdődött. A döntés mögött elsősorban gazdasági okok húzódnak, hiszen a vállalat magyarországi leányvállalata az elmúlt években folyamatosan veszteséget könyvelt el.
A polgármester közleményében hangsúlyozta, hogy az önkormányzat azonnal munkába áll, és elindítja az akciótervet annak érdekében, hogy a helyi dolgozók minél előbb új munkahelyet találjanak. “A nagykőrösi dolgozók számíthatnak ránk, együtt ebből a nehéz helyzetből is ki fogunk jönni” – írta Körtvélyesi Attila.
A Siix Hungary Kft. 2014-ben kezdte meg működését Magyarországon, és az ipari, valamint autóipari elektronikus részegységeket gyártó üzemet a magyar kormány 1,3 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatással támogatta. A gyár sikeres indulása után, 2020-ban további 282 millió forint versenyképességi támogatást kaptak.
Azonban az elmúlt években a magyar leányvállalat folyamatosan veszteséges működést mutatott. 2019 óta minden évben veszteséggel zárták a könyveiket, és 2023-ban a cég 5 milliárd forintos veszteséget könyvelhetett el. A gyártást a szlovákiai leányvállalat veszi át, így a cég igyekszik csökkenteni működési költségeit.
A döntés komoly hatással van a helyi közösségre, ahol 300 dolgozó veszíti el munkahelyét. A munkavállalók számára biztosítják a megfelelő támogatást a munkaerőpiacon való elhelyezkedéshez, azonban az áttelepítés és a gyár bezárása nyilvánvalóan sok család számára jelentős változást.
A helyi hatóságok és a szakszervezetek egyaránt igyekeznek a legjobb megoldásokat keresni, hogy a munkavállalók a lehető legkisebb károsodással vészeljék át a nehézségeket. Az akcióterv részeként új munkahelyek teremtésére is szükség lesz, hogy a gazdaságot és a közösséget is támogathassák a következő hónapokban.