Most kezdődik a programról szóló jogszabálytervezet társadalmi egyeztetése.
A kormány Vidéki Otthonfelújítási Program indítását tervezi 2025 elején, most kezdődik az ezzel kapcsolatos jogszabálytervezet társadalmi egyeztetése is – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
A kormány Új Gazdaságpolitikai Akciótervének részeként megvalósuló Vidéki Otthonfelújítási Program a nagy sikerű otthonfelújítási program folytatásának tekinthető támogatás, amely a népszerű falusi CSOK-kal együtt újabb fontos segítség a vidéken élő gyermekes családok számára – közölték. A 2021-2022-ben futott korábbi programban a kormány 370 ezer családnak nyújtott segítséget saját otthona felújításához, 770 milliárd forint összegben.
A társadalmi egyeztetésre bocsátandó tervezet értelmében 2025. január 1-jétől élhetnek a Vidéki Otthonfelújítási Programra nyújtotta lehetőséggel az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családok, amely a magyar települések több mint 90 százalékát jelenti. A program közel 2900 településen lesz elérhető, és akár 400 ezer családnak teszi lehetővé lakáskörülményeik széleskörű javítását, és fejlesztését.
A vissza nem térítendő támogatás mértéke legfeljebb hárommillió forint, a kormány a munkadíj és az anyagköltség 50 százalékát támogatja a felújítási munkálatok széles körénél.
A támogatási kérelmeket, valamint a hozzá csatolt vállalkozási szerződéseket és számlákat a Magyar Államkincstárnál elektronikusan vagy személyesen, illetve postai úton lehet majd benyújtani 2025. január 1. és 2026. június 30. között, de fontos, hogy csak a jövő évtől elkezdett, illetve kiszámlázott felújítások vehetők figyelembe. A kiadások megelőlegezésére a korábbiakhoz hasonlóan most is elérhető lesz a bankoknál egy legfeljebb 6 millió forintos kedvezményes hitelkonstrukció, amelyre az állam 3 százalékpontos kamattámogatást nyújt, így az igénylőknek csak az e feletti kamatot kell megfizetniük.
Korábban nem a kamattámogatás volt 3 százalékpontos, hanem maga az ügyfél által fizetett kamat volt 3 százalék.
A kormány a megfizethető lakhatás biztosítása érdekében egyéb más intézkedéseket is bevezet: a Széchenyi Pihenő Kártyára érkező juttatások 50 százalékának átmeneti lakásfelújításra való felhasználhatóságának bevezetése, az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának biztosítása, az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó 5 százalékos kedvezményes áfa fenntartása – emlékeztetett a közlemény.