Egyéb

Üvegvisszaváltás: az eddigi legszürreálisabb eseményt rögzítették Budapesten

Üvegvisszaváltás Magyarországon: Hihetetlen Jelenetek a Blaha Lujza Térről


Az üvegvisszaváltás egyre inkább a mindennapjaink részévé vált Kelet-Európában, különösen Magyarországon, ahol az utóbbi években szürreális jelenetekkel ajándékozza meg a lakosságot. A Blaha Lujza tér környékén készült felvételek pedig új szintre emelték ezt a jelenséget, ami mind a társadalmi, mind a gazdasági hatásait tekintve érdekes kérdéseket vet fel.

Az Üvegvisszaváltás Története

Emlékezhetünk még a 200 forintos érme bevezetésére, amit hosszas társadalmi vita övezett. Az új címlet leginkább a Lánchíd képével lett megjelenítve, bár a pizzaszelet volt az egyik legviccesebb javaslat annak idején. Azóta sok idő eltelt, és ma már egy egészen más téma foglalkoztatja a közvéleményt: a használt üdítős palackok és sörös üvegek visszaváltása. A visszaváltás bevezetése óta a palackokat 50 forintért válthatjuk vissza a kijelölt automatákban, és ez a rendszer szinte mindenkinek ismerős már.


A MOHU-Bisznisz: Üzletszerű Üveggyűjtés

Az üvegvisszaváltás nemcsak a környezetvédelmi tudatosságra épít, hanem egy új üzleti lehetőség is lett. Egyesek üzletszerűen gyűjtik az üvegeket, és a legkülönfélébb helyeken találkozhatunk velük, legyen szó fiatal lányokról, akik éjszakánként járják a külvárosokat, vagy éppen azokkal, akik hétvégente pakolják tele a kosarukat a visszaváltható palackokkal. Az üveggyűjtés több ezer forintos bevételt is hozhat a „szelektív hulladékgyűjtők” számára.


 

    • A szorgos gyűjtők egy-egy alkalommal akár 7-10 ezer forintot is összegyűjthetnek.

 

    • A rendszer egyre inkább üzletté válik, különösen a nagyvárosokban.

 


Repont-Betyárok a Pályán: Szürreális Jelenetek

A Blaha Lujza téren készült felvételeken egy csapat nem hétköznapi üvegvisszaváltót láthatunk. Ők nem apró zacskókban vagy vászonzsákokban hozták a visszaváltandó üvegeket, hanem egy egész szelektív hulladékgyűjtő kukában, ami önmagában is egy figyelemfelkeltő jelenet. A kérdés már nem is annyira az, hogy miért választották ezt a módszert, hanem inkább, hogy honnan szerezték a hulladékgyűjtőt. Vajon saját társasházuk kukáját használták, vagy „okosba” szereztek egyet? Mivel az üvegvisszaváltókkal interjú nem készült, csak találgatni lehet.




 

    • A kukás jelenet szinte filmbe illő, és Kusturica-film hangulatát idézi.

 

    • Az esemény felhívja a figyelmet arra, hogy a kelet-európai leleményesség még mindig erősen jelen van a társadalomban.

 

Társadalmi Hatások és A Visszaváltás Rendszere

A palackvisszaváltás rendszere a magyar mindennapok részévé vált, és már több elemző is vizsgálta a társadalmi hatásait. A visszaváltás nemcsak a környezetvédelmet szolgálja, hanem a gazdasági haszon is megjelenik, különösen azok számára, akik üzletszerűen gyűjtik az üvegeket. A helyzet komplexitása jól tükröződik abban a kérdésben, hogy mi történik, amikor egy egyszerű visszaváltó automatát nemcsak pénzszerzés céljából, hanem a közösségi gazdaság részeként használnak.


A társadalmi jelenség tehát egyre inkább elterjedt, és a közelmúltban a 24.hu is készített egy dokumentumfilmet, amely a visszaváltás és annak hatásait tárja fel. Az üvegvisszaváltás nemcsak a környezetvédelemről szól, hanem egy új, szürreális társadalmi jelenségről is, amely minden nap egyre inkább meghatározza a közterületeken látott jeleneteket.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top