Politika

Botka nem teketóriázik: Nekiment a kormány kegyeltjeinek Szeged polgármestere

Botka László, Szeged polgármestere Facebook-posztjában élesen bírálta a kormány gazdaságpolitikáját, különösen az önkormányzatokat sújtó elvonásokat, és bejelentette: jövőre a legnagyobb cégek és trafikok építményadóját emelni fogják. Az intézkedés célja, hogy ellensúlyozza a kormányzati elvonások miatti súlyos bevételkiesést, miközben a kisvállalkozások és a lakosság terhei változatlanok maradnak.


Az adóterhek igazságtalansága

Botka László szerint Magyarországon, különösen Szegeden, a polgárok európai összehasonlításban is kiemelkedően magas adókat fizetnek. Az országban a bérek közterhei a legnagyobbak, a 27%-os áfa világrekord, és a különadókat – legyen szó a kereskedelemről, pénzintézetekről vagy az üzemanyagokról – végső soron a lakosság viseli.


 

„A szegedi polgár semmilyen jogcímen nem fizet adót a városnak, a helyi közszolgáltatásokat mégis teljes egészében az önkormányzat biztosítja. Eközben a szegediek adóiból a város semmit sem kap vissza a kormánytól” – hangsúlyozta a polgármester.

Új adópolitika: célkeresztben a nagyvállalatok

A kormányzati elvonásokra reagálva Szeged vezetése úgy döntött, hogy a helyben működő nagyvállalatoktól kérnek nagyobb hozzájárulást. A kis- és középvállalkozások, valamint a lakosság adóterhei változatlanok maradnak, ugyanakkor a legnagyobb cégek és trafikok építményadója sávosan emelkedik.


Az építményadó változásai:

  • 20 m² alatti építmények: továbbra is mentesek az adó alól.
  • 21–200 m² közötti építmények: az adó mértéke változatlan, 2018 Ft/m².
  • 201–400 m² között: 2120 Ft/m².
  • 401–1000 m² között: 2200 Ft/m².
  • 1001–5000 m² között: 2500 Ft/m².
  • 5001 m² felett: 2800 Ft/m².


Külön kiemelték, hogy a hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások, biztosítók és trafikok adóterhei is a legmagasabb, 2800 Ft/m² mértékben emelkednek. Ez utóbbiakra mérettől függetlenül vonatkozik az adó.


Miért van erre szükség?

Az elmúlt években a kormány számos olyan intézkedést hozott, amely jelentősen csökkentette az önkormányzatok forrásait. Szegeden például:

  • A szolidaritási hozzájárulás összege 5 év alatt 73 millió forintról 5 milliárdra nőtt.
  • A víziközműadóból évente 350 millió forintot von el az állam.
  • Az iparűzési adóbevétel növekményének jelentős részét is elvonnák, ami újabb 1 milliárd forintos kiesést jelent.

„Ez a helyzet fenntarthatatlan” – fogalmazott Botka László. Az építményadó emeléséből származó bevételt bölcsődék, óvodák, tömegközlekedés, kultúra és más alapvető városi szolgáltatások finanszírozására fordítják.

A „gazdagok adója” és a lakosság védelme

Botka László hangsúlyozta, hogy a változtatások nem érintik a lakosságot, a kis- és közepes vállalkozásokat. Az intézkedés fő célja, hogy igazságosabb adórendszert alakítsanak ki, amelyben a nagyobb cégek nagyobb arányban járulnak hozzá a város fenntartásához.


„Tegyünk igazságot: fizessenek a gazdagok!” – zárta üzenetét Szeged polgármestere.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top