Orbán Viktor szombat esti Facebook-bejegyzésében ismét egy hangzatos, ám valóságtól elrugaszkodott ígéretet tett az egymilliós átlagbér eléréséről.
„A magyar kormánynak van egy zsinórmértéke, egy vezérfonala: mi azt szeretnénk, hogyha az átlagbér Magyarországon elérné az egymillió forintot.
Az a tapasztalatunk, hogy a minimálbér emelkedése feljebb tolja az összes többi bért is, tehát a kormány a bérmegállapodással hatást tud kifejteni nemcsak a minimálbérre, hanem az afölötti bérekére is.
Láttam a kételkedők kórusát. Ez nem különbözik attól a tíz-egynéhány évvel ezelőtti kételkedéstől, amikor 2010-ben azt jelentettük be, hogy egymillió munkahelyet fogunk létrehozni. Azt mondták, hogy az lehetetlen, és az akkori 3 millió 700 ezer helyett ma már 4 millió 700 ezren dolgoznak Magyarországon.
Magyarország az egymillió forintos átlagbért is el tudja érni. Ezt is meg tudjuk csinálni!”
Az ígéret azonban több sebből vérzik. Az egymilliós átlagbér csak akkor tűnhet reálisnak, ha figyelmen kívül hagyjuk az átlag számításának sajátosságait. Az átlagot ugyanis jelentősen befolyásolják a kiemelkedően magas fizetések. A NER-közeli milliomosok és milliárdosok – akik nem ritkán állami megrendelések révén gazdagodnak – bérszintjei óriási torzítást okoznak. Miközben a leggazdagabbak fizetése az egekben van, a magyar dolgozók többségének keresete közel sem nő ezzel arányosan.
Ráadásul a mediánbér, amely a tényleges bérhelyzetet pontosabban tükrözi, lényegesen alacsonyabb az átlagnál. Ez azt jelenti, hogy a magyar munkavállalók felének bére továbbra is jóval az egymilliós átlagbér alatt maradna, hiába emelkedne az átlag.
Az is megkérdőjelezhető, hogy a minimálbér emelkedése valóban érdemi hatást gyakorol-e a magasabb fizetésekre. Az elmúlt években a minimálbér emelése többnyire csak az inflációt követte, miközben a létminimum alig érhető el belőle.
Orbán ígéretei látványosak, de a gyakorlatban nehezen tarthatók. Az egymillió munkahely is közmunkával és egyéb kozmetikázással jön ki statisztikailag. Az egymillió forintos átlagbér lehet, hogy jól mutat a statisztikákban, de a magyarok zsebében ettől még nem lesz több pénz.