Felhatalmazta az igazságügyi minisztert, hogy lépjen
Magyar Közlöny: Orbán Viktor kiadatási egyezményt kezdeményez Kínával
Megjelent Orbán Viktor miniszterelnök határozata, amely a Kínai Népköztársasággal kötendő kiadatási egyezmény előkészítésére ad utasítást. A döntés jelentős jogi és emberjogi kérdéseket vet fel, különösen a kínai állampolgárok magyarországi jelenlétére és a nemzetközi jogi normák betartására vonatkozóan.
A határozat tartalma
A Magyar Közlönyben megjelent dokumentum szerint Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter együttes előterjesztése alapján a kormány megkezdi a kiadatási egyezmény előkészítését Kínával. Orbán Viktor határozata az alábbi lépéseket tartalmazza:
-
- Az igazságügyi minisztert felhatalmazza, hogy kijelölje a tárgyalásokon résztvevő delegációt.
-
- Lehetővé teszi, hogy Tuzson Bence vagy az általa kijelölt személy aláírja az egyezmény tervezetét.
-
- A meghatalmazási okirat kibocsátását Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter végzi.
Továbbá Tuzson Bencének – a külügyminiszterrel együttműködve – az egyezmény szövegének véglegesítése után a kormány elé kell terjesztenie a határozati javaslatot.
Háttér és emberjogi vonatkozások
Korábbi sajtóinformációk alapján a kiadatási egyezmény ötlete Hszi Csin-ping kínai elnök budapesti látogatásán merült fel. Magyarországon a legutóbbi népszámlálási adatok szerint már több mint 18 ezer kínai állampolgár él, így a kérdés jelentős emberjogi és politikai következményekkel járhat. – számolt be róla a 24.hu
A kiadatási egyezmények célja általában a bűnözés elleni küzdelem, de Kínával való együttműködés esetében komoly aggodalmak merülhetnek fel az emberi jogok tiszteletben tartása kapcsán. Az Emberi Jogok Európai Bírósága korábban kimondta, hogy egy tajvani férfi kiadatása Kínának sértené az Emberi Jogok Európai Egyezményének kínzás tilalmára vonatkozó 3. cikkét. Ez a precedens rámutat a potenciális kockázatokra.
Politikai és jogi kérdések
A magyar-kínai kiadatási egyezmény kérdése megoszthatja a közvéleményt, különösen az alábbi kérdések miatt:
-
- Biztosított lesz-e az emberi jogok tiszteletben tartása az egyezmény alapján?
-
- Milyen hatással lesz az egyezmény a Magyarországon élő kínai közösségre?
-
- Mennyiben illeszkedik az egyezmény Magyarország nemzetközi jogi kötelezettségeihez?
Az ügy további fejleményei várhatóan jelentős figyelmet kapnak, különösen a végleges szöveg kialakítása és a kormányzati döntések nyilvánosságra hozatala során.