Ez is eljött
Orbán Viktor új videója: bábkormány és „Brüsszel ellenzéke”
Orbán Viktor a Fidesz keddi elnökségi ülésén készült Facebook-videójában ismételten éles kritikát fogalmazott meg az Európai Unióval szemben. A 2026-ban életbe lépő EU-s menekültügyi és migrációs paktum kapcsán beszélt az ország ellen zajló „hazugságkampányról”, miközben egyértelműen célozva említette a „bábkormányok” és a „migránspárti Brüsszel” elleni küzdelmet.
Miről szól a vita középpontjában álló paktum?
Az Európai Parlament márciusban fogadta el azt a menekültügyi és migrációs csomagot, amely:
- a menekültügyi eljárások felgyorsítását,
- az illegális bevándorlók hazatérésének ösztönzését,
- és a tagállamok között egységes szabályok bevezetését célozza meg.
Az új szabályok értelmében a menedékkérők elszállásolását, iskoláztatását, egészségügyi ellátását és munkaerőpiachoz való hozzáférését minden tagállamnak hasonló módon kell biztosítania.
Orbán Viktor állásfoglalása
A videóban Orbán Viktor egyértelműen elutasította a paktumot, és hangsúlyozta:
- „Ahol a gyenge kormányok gyenge vezetői beengedték a migránsokat, onnan soha többé nem tudják kirakni őket.”
- „Mi vagyunk a migránspárti Brüsszel ellenzéke.”
- „Hiába jelölnek ki helytartót, hiába küldenek ránk bábkormányt, nem fogunk engedni.”
Ezeket a kijelentéseket vizuális elemekkel is alátámasztották: a „bábkormány” emlegetésekor Magyar Péterről készült képeket vágtak a videó alá, aki Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője mellett áll. Az Európai Néppárt és a Tisza Párt közötti kapcsolatot több helyen is kritizálták a magyar kormány részéről, Weber pedig a kormánypropaganda által gyakran kerül a „háttérhatalmi szerep” kontextusába. – számolt be róla a 24.hu
Magyar Péter és a „bábkormány” narratíva
Orbán Viktor nem először beszél EU-s „bábkormányokról” a magyar politikai kontextusban. Október 23-i beszédében szintén ez volt az egyik központi gondolata. Azóta a kormányzati kommunikáció többször sugallta, hogy az Európai Néppárt és annak vezetője, Manfred Weber, Magyarország politikai irányvonalát akarja befolyásolni.
Ez a narratíva szorosan illeszkedik a kormány kampányába, amely az EU központi intézkedéseivel szembeni ellenállást hangsúlyozza. Az üzenet célja, hogy a magyar választók körében megerősítse azt az érzést, hogy a kormány az ország szuverenitásáért küzd, szemben a „Brüsszelből érkező nyomással”.
Elemzők szerint a kormány részéről ez egy tudatos kommunikációs stratégia, amely a belpolitikai szempontból érzékeny kérdések – mint a migráció – tematizálására és a választói bázis mobilizálására irányul. Ugyanakkor a kritikák szerint a „bábkormány” emlegetése tovább mélyíti a szakadékot Magyarország és az EU között, miközben a tényleges problémák megoldását nehezíti.