Politika

Beérett a zsarolás: Gombokért markolták fel Orbánék a százmilliárdos ingatlanvagyont

50 milliárd lehet a veszteségük a kormány einstandja miatt.


Nem volt nagy egyetértés a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlésén, ahol arról kényszerültek dönteni, hogy engedjenek-e a Fidesz nyomásának, és eladják-e az akadémia ingatlanvagyonát – számolt be a Telex53-41 arányban végül a megalkuvók akarata érvényesült.

Nyomott áron venné meg az állam az értékes ingatlanokat

Orbánék mindössze 80 milliárdot kínálnak az amúgy hivatalosan 130,9 milliárd forint értékű ingatlanokért. A kormány a megszerzett vagyont a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatnak fogja átadni. A több mint 50 milliárddal lealkudott ár


40 százalékos veszteséget jelentene az MTA-nak.

A volt akadémiai kutatóhálózat újbóli átrendezését indítványozó törvényjavaslatot novemberben terjesztette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, illetve Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. A tervezet lényege, hogy a 11 egykor az MTA-hoz tartozó kutatóközpontot, 7 volt MTA-s intézetet, illetve a Bay Zoltán Kutatóhálózatot és a HUN-REN Központot

egyetlen jogi személlyé olvasztanák össze.

A Fideszt nem érdeklik a szakmai körök aggodalmai


Az eredeti törvényjavaslattal szemben a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ), az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF), illetve maga az MTA is komoly kritikát fogalmazott meg. Az ügyletben az is hátrányos a kényszerű eladó számára, hogy

a vételár nagy részét államkötvényekkel fizetné ki a kormány.

Dr. Freund Tamás, az akadémia Fidesz-közeli elnöke szerint jó helyre kerül az MTA ingatlanvagyon:

„Mondhatnám akár történelminek is ezt a döntést. (…) Komoly döntésen van túl az Akadémia. Akkor működőképes egy kutatóhálózat, ha az azt kiszolgáló ingatlanvagyon és a fejlesztési források egy ernyő alatt vannak”

– mondta a döntést követő sajtótájékoztatón.

Szerinte még „előnyös is” a felülről kikényszerített üzlet.

„Ha ebben a gazdasági helyzetben a kormány hajlandó

80 milliárdot adni egy olyan ingatlanvagyonra, amit ingyen adott oda,

és meg akarja duplázni a HUN-REN költségvetését, akkor komolyan vette, hogy nemzeti érdek a magyar tudományt felzárkóztatni”


– jelentette ki, majd hozzátette, hogy ha betartják az ígéreteket, akkor szerinte meg fog szűnni a kutatási hálózatot jellemző bizalmatlanság.

Sokat ront az összképen, hogy Orbánék egy olyan ingatlanvagyont szereznek meg 80 milliárdért, amely az értékbecslés szerint is 130,9 milliárd forintot ér.

Az egyelőre az MTA tulajdonát képező ingatlanokat még a Fidesz-korszak előtt adta oda 2007-ben az akkori kormány. Az MTA azzal védekezik, hogy a felbecsült árból levonandó az ingatlanokon végzett állami beruházások összege.

Az ADF szerint társadalmi egyeztetés nélkül az MTA elnöke nem írhat alá egy ilyen horderejű megállapodást.


„Az Akadémiai Dolgozók Fóruma csalódottan értesült az MTA közgyűlésének döntéséről, mely szerint az Akadémia nagyon kis többséggel bár, de át kívánja adni a vagyonát. másik elfogadott határozat azonban álláspontunk szerint úgy értelmezendő, hogy a vagyon átadására csak akkor kerülhet sor, ha a kutatóhálózatra vonatkozó törvényjavaslat elfogadását 2026. január 1-ig elhalasztják, és arról

társadalmi vitát folytatnak le”

– írta a szervezett szerdán kiadott közleményében.


Az ADF hozzátette, ha eljárásjogi hiba történt a szavazás során, akkor a jogorvoslat fontos, mivel a határozat legitimációja kérdéses. Véleményük szerint az egyeztetés hiánya negatívan befolyásolhatja az uniós források megszerzését, ezért azt feltétlenül le kell folytatni.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top