Politika

Összedőlhet Orbán terve: Tóth Bertalan az alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz újabb aljassága miatt

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, egy Facebook-bejegyzésében jelentette be, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul az igazságszolgáltatás függetlenségének és a bírák autonómiájának védelme érdekében. A politikus szerint a bírói jogállásról szóló törvény kirendelésekkel kapcsolatos rendelkezései alaptörvény-ellenesek, mert a kirendelt bírák megfelelő bérezésének hiánya sérti a bírói függetlenséget és a jogállamba vetett közbizalmat.


A bírák helyzete: pénzügyi kiszolgáltatottság

Tóth Bertalan beadványa rávilágít arra, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint a bírák, akik alacsonyabb szintű bíróságról kerülnek kirendelésre magasabb szintű bíróságokra, nem kapják meg az ezzel járó magasabb illetményt. Ez a gyakorlat anyagi hátrányba hozza a bírákat, akik havonta akár 453.300 forintot is veszíthetnek a kirendelés miatt.


A frakcióvezető szerint ez a pénzügyi hátrány súlyosan sérti a bírói munkavégzés autonómiáját, és kedvezőtlen helyzetbe hozza az igazságszolgáltatás még függetlennek számító szegmenseit. Tóth felhívta a figyelmet arra is, hogy az Alkotmánybíróság korábbi határozataiban már kimondta: a bírók megfelelő javadalmazása elengedhetetlen része a bírói függetlenségnek.

A Fidesz hatalmi törekvései

Tóth Bertalan a Fidesz kormányát azzal vádolja, hogy az igazságszolgáltatás még független részeinek megtörésére törekszik. Bejegyzésében hangsúlyozta: „A bírák anyagi kiszolgáltatottsága kizárólag az Orbán-kormány érdekeit szolgálja. Az igazságszolgáltatási rendszer független szegmenseinek bedarálásával a kormány tovább erősíti a kleptokratikus rendszerét, amelyet a törvény előtti egyenlőtlenség tart életben.”


Tóth szerint ez az állapot nem csak a bírákat érinti hátrányosan, hanem az igazságszolgáltatás egészébe vetett közbizalmat is aláássa. Ezért kezdeményezi a jogszabály normakontrollját, hogy az Alkotmánybíróság semmisítse meg a kifogásolt rendelkezéseket, és állapítsa meg az alkotmánysértést.

Az ellenzéki összefogás lehetősége

Az Alkotmánybíróság eljárásának feltétele, hogy legalább ötven országgyűlési képviselő támogassa a beadványt. Az ellenzéki frakciók összlétszáma – a Mi Hazánk képviselői nélkül – 57 fő, így elméletileg nem jelenthet problémát a szükséges aláírások összegyűjtése.

„Elküldtem az ellenzéki frakcióvezetőknek az irományt, hogy támogassák, most gyűlnek az aláírások” – nyilatkozta Tóth Bertalan. A frakcióvezető bízik abban, hogy az ellenzéki képviselők egységesen támogatni fogják az indítványt, mert a bírói függetlenség nem pártpolitikai kérdés, hanem a demokratikus jogállam alapvető része.

Tovább a jogállam védelmében


Tóth Bertalan szerint a kormány politikája az igazságszolgáltatás meggyengítésére irányul, de az MSZP nem hagyja ezt szó nélkül. „Az igazságszolgáltatás függetlensége nem alku tárgya. Nem hagyjuk, hogy a kormány tovább építse a jogállam elleni rendszerét” – zárta bejegyzését Tóth. Az MSZP frakcióvezetője elkötelezett amellett, hogy a bírák munkakörülményei és a jogállam alapvető normái ne váljanak a kormány politikai céljainak áldozatává.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top