Egyéb

Új pénzt vezetnek be – itt az új forint, így tudunk vele fizetni 2025 január 1-től!

Hamarosan digitális forint jelenhet meg Magyarországon, ami kedvezőbbé teheti a bankolást. Az MNB új pénzkísérletébe a felsős iskolásokat is bevonták. A tervek szerint a digitális forint a fizetési rendszert támogatja.

Digitális formában jelenhet meg a forint
Manapság a digitális fizetőeszköz egyre gyakoribb, hiszen a legtöbbeknek a szó hallatan azonnal beugrik a kriptó vagy bitcoin. Azonban ezek olyan decentralizált pénzek, amelyek mögött nincs központi hivatal vagy bank, amely irányíthatná a kibocsátásukat. Mivel legtöbbször kereskedelmi platformokon adják és veszik őket, ezért az árfolyamuk nagyon gyorsan tud változni. Ám a jegybankok is kiadhatnak ilyen eszközt, amelyek a fizetési rendszert támogatják, és a hagyományos fizetőeszközök alternatívájaként szolgálnak.

A Dívány cikkéből kiderült, hogy a digitális jegybankpénz (Central Bank Digital Currency – CBDC) olyan új pénzügyi eszköz, amelyet a központi bankok elektronikus formában bocsátanak ki. Vagyis a modern pénzhelyettesítő nem csupán a hagyományos fizikai pénz elektronikus megfelelője, hanem egyben az ország hivatalos pénznemének digitális formája is. Fontos jellemzője, hogy a jegybank irányítása alatt áll, ezzel biztosítva az állam pénzügyi stabilitását és a gazdasági rendszerek átláthatóságát.

A digitális jegybankpénz megváltoztathatja a pénzügyi tranzakciókat, mivel gyorssá és egyszerűvé teszi az elektronikus fizetéseket belföldön és nemzetközi szinten egyaránt. A digitális valutát nagyon könnyen lehet a digitális pénztárcában tárolni, ezzel pedig megkönnyítik az egyéneknek és a vállalatoknak is a fizetőeszköz alkalmazását. A digitális jegybankpénz emellett megkönnyíti elektronikus tranzakciókat, csökkenti a készpénzhasználatot és ezzel együtt a pénzhamisítási kockázatokat is. A modern technológiáknak köszönhetően könnyedén biztosítható a digitális jegybankpénz. Ugyanakkor vannak kihívások is, például a megfelelő infrastruktúra kiépítése.


„Bár világszerte több mint 100 jegybank kutatja, tényleges széles körű bevezetés csak körülbelül 4–5 országban valósult meg, és azok sem mind sikertörténetek”

– nyilatkozta a Díványnak Szombati Anikó, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) digitalizációért és a fintechszektor fejlesztéséért felelős ügyvezető igazgatója.

Az Európai Unióban is elkezdték kidolgozni a digitális jegybankpénzt
A digitális euró esetében az Európai Központi Bank (EKB) 2023 októberében döntött úgy, hogy továbblép a kidolgozási szakaszba. A tervek szerint a digitális euró kiegészítené a hagyományos készpénzt, biztonságos és rugalmas fizetési alternatívát kínálna. Jelenleg a törvényi keretek kidolgozása zajlik, a végső bevezetésről még nem döntöttek.


Magyarországon 2022-ben elindult a Diákszéf nevű mobilalkalmazás, amely egy korlátozott felhasználású digitális jegybankpénz. Az applikációt a 8–14 éves korosztály számára fejlesztették azzal a céllal, hogy megismertesse a fiatalokat a digitális fizetések világával, mindezt az MNB által kibocsátott digitális forint formájában. A program lehetőséget nyújt az MNB számára arra, hogy értékes adatokat szerezzen a digitális jegybankpénz működéséről és a fogyasztói igényekről.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top