Magyar Péter, az ellenzéki politikai élet egyik meghatározó szereplője, újévi beszédében határozottan követelte egy előrehozott országgyűlési választás kiírását. „A magyar nép demokratikus joga, hogy új irányt szabjon az országnak!” – jelentette ki, ezzel egyértelművé téve, hogy a kormány válságkezelő intézkedéseit elégtelennek tartja.
Eközben Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) elnöke a 2025-ös költségvetés egy gyanús tételére hívta fel a figyelmet. Posztjában kiemelte, hogy 8,4 milliárd forintot különítettek el „országgyűlési választások előkészítésére”, amely költségek szokatlanul korainak tűnnek.
“Mindez persze úgy szerepel, hogy a 26-os választás előkészítésére kell. De olyan tételek szerepelnek benne, amikre a választási évben szoktak költeni, s nem az előzőben, mint például a választási nyomtatványok vagyis szavazólapok elkészítése vagy éppen a postai értesítők költsége” – tette hozzá Kovács. Ráadásul „2017-ben és 2021-ben, a választások előtti évben, ezek a tételek nem jelentek meg a költségvetésben” – emelte ki.
Ezért Kovács szerint felmerülhet annak a lehetősége, hogy a kormány legalábbis mérlegelhette egy előrehozott választás kiírását. Bár posztjában tréfásan megjegyezte, hogy „esetleg más országok választásaira költik ezt az összeget,” valójában komoly összefüggést sejtetett a költségvetési tételek és Magyar Péter követelése között.
Az ATV rámutatott, hogy 2022-ben, amikor parlamenti választásokra és népszavazásra is sor került ugyanazon a napon, a költségvetési előkészületek a választási évet érintették, nem az azt megelőzőt. Az akkori 19 milliárdos keret összehasonlítható alapot biztosít a jelenlegi 8,4 milliárdos előirányzat értékeléséhez.
Magyar Péter újévi követelése Kovács Gergely megfigyeléseinek tükrében még megalapozottabbnak tűnik. Ha a kormány tényleg előkészít egy esetleges előrehozott választást, az alapjaiban változtathatja meg az ország politikai életét.
A következő hónapokban minden bizonnyal intenzív közéleti vita zajlik majd, amely során az ellenzék valószínűleg még nagyobb nyomást helyez a kormányra, hogy tisztázzák szándékaikat.
Egyelőre a hivatalos álláspont szerint a 8,4 milliárdos költségvetési tétel a 2026-os választások előkészítésére irányul, ám az időzítés szokatlansága számos kérdést vet fel, amelyek megválaszolására politikai felelősség hárul a kormányra.