Politika

Magyarország: Az önkormányzat a kisajátított földeket 17-szeres áron adta át a kínai gyárnak

Jó biznisz ez valakinek…!?

 

Drasztikus különbségek a földárakban: miért fizetett Győr háromszor annyit, mint Szeged?

Győr és Szeged önkormányzatainak földkisajátítási gyakorlata jelentős eltéréseket mutat: a győri földtulajdonosok háromszor akkora összegeket kaptak földjeikért, mint szegedi társaik. Az Átlátszó által megszerzett dokumentumok alapján ez a különbség különösen feltűnő az ipari park bővítésekhez kapcsolódó ügyekben.

Győri és szegedi kisajátítások összehasonlítása

Győrben 2022-ben kiemelt beruházási célterületté nyilvánították Győrszentiván közel 400 hektárnyi területét az ipari park bővítése miatt. Az önkormányzat itt a földtulajdonosoknak 1435 forintos átlagos négyzetméterárat fizetett, néhol a 2000 forintos árat is elérve. Ezzel szemben Szegeden, ahol a BYD gyár építéséhez zajlott kisajátítás, mindössze 444 forintos négyzetméterárral számoltak.

Szegedi gazdák elégedetlensége

2023 novemberében a BYD-gyár építésének helyszínére ellátogatva a szegedi földtulajdonosok arról számoltak be, hogy az ajánlatok messze elmaradtak a földek valós értékétől. A gazdák szerint az önkormányzat figyelmen kívül hagyta a föld minőségét és elhelyezkedését. Míg 2008-ban a szomszédos területekért 5–8 millió forintos hektárárakat fizettek az autópálya építésekor, addig most 3,5–4 millió forintot ajánlottak.

Indokoltak-e az árkülönbségek?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben Csongrád-Csanád vármegyében a földek medián ára 21%-kal volt alacsonyabb, mint Győr-Moson-Sopronban. Ez a különbség azonban 2023-ra szinte teljesen eltűnt. Az elmúlt évben Csongrád-Csanádban 21%-kal emelkedett az ár, míg Győr-Moson-Sopronban csupán 1,7%-kal.

Szakértői hibák és bírósági ítélet

Szeged önkormányzata arra hivatkozik, hogy az árakat szakértők állapították meg. Az Átlátszó szerint azonban a bíróság kimondta, hogy az értékbecslés hibás volt. A szakértő más városrészek kevésbé értékes földjeinek árait is figyelembe vette, ami torzította az értékelést. Az ítélet szerint új szakvéleményre van szükség.


További kérdések

Az is kiderült, hogy a szegedi önkormányzat a kisajátított földeket 17-szeres áron adja tovább a BYD-nek. Az ügy számos kérdést vet fel, amelyekre választ várunk az érintett felektől. Az önkormányzati döntések és az árkülönbségek indokoltsága továbbra is vita tárgyát képezik.

nyitóképünk illusztráció forrás google

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top