Kínaiakra cserélik le a magyar dolgozókat.
Felfüggesztették a kínai CATL debreceni gyárának építését
Beszámoltunk róla, hogy határozatlan időre
felfüggesztették a kínai CATL vállalat debreceni akkumulátorgyárának második ütemét.
Úgy tudni, a háttérben az Egyesült Államokban várhatóan ismét eszkalálódó vámháborús feszültségek állnak, amelyek a globális piacon is rendkívüli bizonytalanságokat okoznak. A vállalat azt is bejelentette, hogy a beruházás tervezési fázisát végző építésziroda több munkatárstól is megváltak.
Kapcsolódó: Most érkezett: Váratlanul felfüggesztették Magyarország legnagyobb beruházását
Mint ismert, a kínai CATL vállalat – a világ legnagyobb akkumulátorgyártó cégeként – még 2022-ben jelentette be, hogy nagyszabású gyárépítést indít Debrecenben, mintegy 3000 milliárd forintnyi befektetéssel. A 100 gigawattórás kapacitású létesítményt három fázisban tervezték megvalósítani. Az első ütem kivitelezése 2023-ban kezdődött el és cirka 1000 milliárd forintba került. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Magyarország történetének legnagyobb beruházásáról magyarázott.
A CATL közleményt adott ki az ügyben, amelyben arról írtak, hogy alapos mérlegelésekre készülnek.
„Annak érdekében, hogy a termelés a lehető leghamarabb megkezdődhessen, jelenleg teljes erőnkkel az első gyáregységünk befejezésére és a gyártás elindítására összpontosítunk. A második gyártóegység kivitelezésének megkezdéséről alapos mérlegelést követően születik majd döntés, szem előtt tartva a legújabb akkumulátortechnológiai újításokat és megrendelőink igényeit”
– közölte a kínai cég a lap megkeresésére adott válaszában.
Magyar dolgozók tucatjait rúgta ki a CATL, miután közölték, hogy „intenzív toborzás”-ba kezdenek
A Telex információi szerint az elmúlt napokban
több tucat magyar dolgozót bocsátott el a Debrecenben akkumulátorgyárat „fejlesztő” CATL.
A lap öt, egymástól független forrásra – köztük jelenlegi és korábbi munkavállalókra – hivatkozva úgy tudja, hogy a cég a megüresedett helyeket
Kínából érkező munkatársakkal kívánja betölteni.
Kapcsolódó: Óriási botrány: A csatornába engedte a szennyvizet a kínai cég Debrecenben
Értesüléseik szerint a CATL először a próbaidőn lévő munkavállalóktól vált meg, különösebb indoklás nélkül. A héten azonban már több olyan alkalmazottnak is felmondtak, akik már fél vagy egy éve dolgoztak a vállalatnál határozatlan idejű szerződéssel.
Nem indokolta meg az elbocsátásokat a kínai cég
Felhívták a figyelmet arra, hogy a CATL debreceni akkumulátorgyárának leépítése nemcsak a szakmunkásokat, hanem irodai dolgozókat is érint. Úgy tudni, többek között
- a karbantartók,
- a minőségellenőrök
- és folyamatmérnökök munkaviszonya is megszűnt (!).
Kínai szakemberekre van szükség?
A dolgozók arról számoltak be, hogy a cégvezetés nem adott világos indoklást az elbocsátásokra vonatkozóan. Szerintük Kínában döntöttek a kirúgásokról is. Egy érintett elmondása szerint az elbocsátást azzal „indokolták”, hogy
„a jelenlegi piaci környezetben kínai szakemberekre van szükség”.
A leépítések pontos mértéke egyelőre nem ismert. A források szerint 50 és 100 főt érinthet az elbocsátási hullám, de több érintett is jelezte, hogy a folyamat még zajlik, így a végső szám ennél jóval magasabb is lehet. A lap kérdéseket küldött az ügyben a kínai vállalatnak, de nem érkezett válasz.
Jelezték, a döntés azért is érthetetlen sokak számára, mert a CATL mindeddig aktívan toborozta a dolgozókat, akik számára a térségen belül egészen versenyképes fizetését is kínáltak.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
