Egy kutatás szerint fájdalomcsillapítók és savlekötők betegtájékoztatóinak 37 százalékában szerepelt a depresszió mint lehetséges mellékhatás. Minél többféle ilyen gyógyszert szed valaki, annál nagyobb lehet a kialakulásra az esély.
A gyakran használt gyógyszerek közül több – a fogamzásgátlók, fájdalomcsillapítók és szívgyógyszerek egy része is növelheti a depresszió kockázatát – derült ki egy új amerikai tanulmányból.
A vizsgálat 26 ezer olyan amerikai felnőtt bevonásával készült, aki legalább egyfajta receptre kapható gyógyszert szedett 2005 és 2014 között. A kutatók szerint a vizsgált gyógyszerek, többek között fájdalomcsillapítók és savlekötők betegtájékoztatóinak 37 százalékában is szerepelt a depresszió mint lehetséges mellékhatás. Az eredmények szerint a vizsgált gyógyszerek közül csupán egyet szedők körében 7 százalék, a kettőt szedőknél 9 százalék, míg a hármat, vagy többet szedőknél 15 százalék volt a depressziósok aránya. Az Egyesült Államokban élő felnőtteknek átlagosan 5 százaléka küzd depresszióval.
Az amerikai szakemberek elismerik, hogy nem lehet egyértelműen kimondani, hogy a gyógyszerek a felelősek a rossz hangulatért. Az ugyanis, hogy az ember betegnek érzi magát – bármilyen okból is – már önmagában rossz közérzetet okozhat, és az is lehetséges, hogy az alanyok egy része már korábban is küzdött depresszióval. A fogamzásgátlókról azonban köztudott, hogy hatással van a hormonok és a hangulat alakulására.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
1 Comment
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Hajas Pál
2018-06-14 at 22:15
Nos !
Én ezt cáfolom !
44 éve , hogy gyógyszeren élek !
Mikor beteg lettem voltak mentális problémáim pár hónapig .
Egy tüneményes doki megtanított hogyan kell együtt élni a betegséggel .