A Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) érintő törvénymódosításról, a kivándorlásról és a 2020-as költségvetésről beszéltek a képviselők napirend előtt az Országgyűlésben szerdán.
Mellár Tamás (Párbeszéd) az MTA-t érintő törvénymódosítást alkotmányellenesnek, antidemokratikusnak és elhibázottnak nevezte, idézve az akadémikusokból álló Stádium 28 Kör véleményét. Szerinte 1949-ben intézett utoljára ilyen “brutális támadást” az MTA ellen a hatalom. Úgy vélte: ebben a helyzetben a kormánypárti képviselőké lesz a történelmi felelősség, mert ha megszavazzák a javaslatot, akkor gyermekeiknek, unokáiknak kell számot adniuk arról, hogy Széchenyi által létrehozott intézmény szétveréséhez hogyan járultak hozzá.
Hangsúlyozta: bár a jövő évi költségvetésben több pénzt irányoznak elő kutatás-fejlesztésre, mivel a kutatóhálózat elveszíti függetlenségét, a “kedvenc vállalkozások” “rájárhatnak” ezekre a forrásokra.
Az Orbán-rendszer a végéhez közeleg, szavazzanak nemmel a javaslatra, akkor talán megbocsát önöknek az utókor! – üzente a fideszes honatyáknak Mellár Tamás.
Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára vádaskodásnak nevezte a képviselő szavait. Közölte: az MTA átalakításával a kormányzat célja, hogy a kutatóintézetek hatékonyabban tudják szolgálni a magyar társadalmat és a gazdaság fejlődését.
Kertész János fizikus, az MTA rendes tagja fogalmazott meg egy nyílt levelet, amit Manfred Webernek, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének szándékoznak elküldeni. A írásban többek közt az szerepel, hogy a levél egy segélykérés, miután a magyar kormány drasztikus változtatásokra készül a magyarországi kutatások terén.
A kutatók arra kérik Manfred Webert, gyakoroljon nyomást Orbán Viktort miniszterelnökre, hogy visszavonják az MTA-t megcsonkító törvényjavaslatot.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, hiába a múlt vasárnapi többezres tüntetés, Palkovics László innovációs miniszter kedd késő este benyújtotta a Magyar Tudományos Akadémiát meggyengítő törvényjavaslatot. Az átszervezés lényege, hogy az összes kutatóintézet egy újonnan létrehozandó intézmény, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat alá tartozna, utóbbiban pedig erős, meghatározó lenne a kormány befolyása. A kutatóhálózat kiszervezése gyorsan történne, szeptember 1-jei határidőt jelöl meg a törvényjavaslat.
Köszönjük, hogy itt vagy!
A Független Hírek 9 éves működése óta több mint 41 ezer hírt tett közzé Politikai témában, mindezt függetlenül tettük és nem szolgáltuk ki egyik pártot sem!
Ha továbbra is szeretnéd, hogy független sajtó működhessen, akkor kérlek oszd meg ezt a bejegyzést facebook-on és terjeszd a híreket ott ahol tudod! Ezzel segíted a fennmaradásunkat!
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.