A sajtóban utóbbi időben kiemelt helyen szerepelt ügyek (Gyöngyöspata, bírósági ítéletek kormányzati felülbírálása) okán a Policy Agenda megnézte, hogy 2006-tól hogyan változott Magyarországon a jogrendszer és a kormányzat viszonya.
A Policy Agenda a Varieties of Democracy (V-Dem) adatbázisában fellelhető értékek alapján megnézte az igazságszolgáltatást ért kormányzati támadások tekintetében 2006 és 2018 között. A vizsgált változó arra a kérdésre ad választ, hogy milyen gyakran támadja a kormány a nyilvánosság előtt az igazságszolgáltatás integritását. Ezen támadások magukban foglalhatják például, hogy korrupt, inkompetens vagy politikai indíttatású döntéseket hozott az igazságszolgáltatás.
2010 előtt a vizsgált adatok alapján nem nagyon voltak ilyen támadások (4-es érték).
2010-ben hirtelen esés figyelhető meg, több mint 1 egész értéket esett a mutatónk. Azóta nagyjából ezen az értéken (2,5) mozog, azaz jelentős mértékben megnőttek a nyilvánosság előtt zajló támadások az igazságszolgáltatás ellen 2006 óta.
Másodikként a World Justice Project (WJP) két változóját vették szemügyre, amivel a polgári és a büntető igazságszolgáltatás kormányzati befolyástól való függetlenségének értékeit vizsgáltuk.
Ezen változók 0 és 1 közötti értéket vehetnek fel, ahol minél közelebbi az érték az 1-hez, annál függetlenebb az ország igazságszolgáltatása a kormányzattól. 2012 előtt nem áll rendelkezésre adat, de az jól látható, hogy az akkori viszonylagos független igazságszolgáltatás helyzete sokat romlott 2019-re. A polgári igazságszolgáltatás 46%-kal, a büntető igazságszolgáltatás pedig 50%-kal vett fel rosszabb értéket ezen területeken.
Harmadikként a bírói függetlenség általános helyzetét nézték meg más országokkal való összehasonlításban a Global Competitivness Index (GCI) értékein keresztül, amit a World Economic Forum tesz közzé. 2007 és 2017 közötti adatokat állt módunkban megvizsgálni. Ez az index általánosabban mutatja meg, hogy az adott országában milyen mértékben független az igazságszolgáltatás a kormánytagok, állampolgárok vagy cégek befolyásaitól, ahol az 1 az erősen befolyásolt és a 7 a teljesen független állapotot hivatott tükrözi. Ez tehát nem kizárólag a kormányzati befolyást jelenti, de érdemes egy pillantást vetni a mutatókra.
Forrás: ATV
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.