Politika

A járvány árnyékában a Fidesz észrevétlenül felszámolta a szabad internetet?

Pestibulvar.hu

Bár az utóbbi napokban nagy zúgolódást váltott ki a kedden elfogadott megfigyelési törvény, ami lehetőséget teremt a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatoknak arra, hogy mindenféle intézményes korlát nélkül ráláthassanak az állampolgárok adataira, volt a törvényben egy módosítás, ami a legtöbb embernek elkerülte a figyelmét, pedig ez talán rémisztőbb az eddiginél is. A Népszava írta meg, hogy július elsejétől nemcsak a korlátlan megfigyelésre, de arra is lehetősége lesz a szakszolgálatoknak, hogy





SAJÁT HATÁSKÖRBEN ELRENDELHESSÉK 90 (!) NAPRA EGYES ONLINE SZOLGÁLTATÁSOK FELFÜGGESZTÉSÉT.

 

A törvény szövege egészen pontosan úgy szól, hogy egyes az „elektronikus hírközlő hálózat útján továbbított” adatnak vagy szolgáltatásnak, amely a „magyar kibertér biztonságára fenyegetést jelent”, vagy „amely honvédelmi vagy szövetségi érdeket sért vagy veszélyeztet”, elrendelhetik az „ideiglenes hozzáférhetetlenné” tételét. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy

  • valamely online tartalmat, szolgáltatást elérhetetlenné tehetnek,
  • szervereket kapcsolhatnak le,
  • online szolgáltatók működését is felfüggeszthetik.

 

Harangozó Tamás, a honvédelmi és rendészeti bizottság MSZP-s tagja azt mondta: természetesen egy államnak késznek kell lennie egy kibertámadás, vagy bármely, az online térből érkező fenyegetés, jogsértés elhárítására. Ez a törvényszöveg azonban – mondta Harangozó – annyira elnagyolt és olyan elemeket tartalmaz, hogy könnyen bunkósbottá válhat a kormány kezében, és arra is alkalmas eszköz lehet, hogy egy online tevékenységet végző vállalkozást elhallgattassanak, ellehetetlenítsenek vagy akár tönkre is tegyenek.

“HA A NÉPSZAVA HONLAPJA MEGÍRJA, HOGY A MAGYAR HONVÉDSÉG TANKJAI KÖZÜL MONDJUK NÉHÁNY ELROMLOTT, ÉS A NEMZETBIZTONSÁGI SZAKSZOLGÁLAT EZT SAJÁT HATÁSKÖRBEN ÚGY ÍTÉLI MEG, HOGY HONVÉDELMI ÉRDEKET VESZÉLYEZTETŐ INFORMÁCIÓRÓL VAN SZÓ, AKKOR A NÉPSZAVA ONLINE-T IS SZÜNETELTETNI LEHET 90 PLUSZ 90 NAPRA?”

– kérdezte Harangozó. Hozzátette: ha azt tartalmazná a szöveg, hogy maximum 12, 24, 36 órára tehet hozzáférhetetlenné egy hírközlő hálózatot vagy szolgáltatást, akkor még el is tudná hinni, hogy a kormány célja ezzel valóban a védekezés lehet.

“DE A KÉTSZER 90 NAPOS IDŐTARTAM TELJESEN ÉRTHETETLEN ÉS SEMMI KÖZE A VÉDEKEZÉSHEZ”

– mondta a politikus.






 

További aggodalomra adhat okot, hogy a törvény nem rendelkezik arról sem, hogy a szankcióval sújtott szolgáltató milyen jogorvoslati lehetőséggel élhet, és azt sem tisztázza pontosan, hogy mit jelent a „fenyegetés” és a „honvédelmi, vagy szövetségi érdek veszélyeztetése”. Nem világos továbbá, hogy mi szükség volt egyáltalán a törvényre, a törvénysértő elektronikus tartalmak ideiglenes vagy akár végleges törlésére ugyanis már eddig is megvolt a jogi lehetőség. Hacsak nem pont amiatt alkották, hogy kiiktassák vele a bírósági kontrollt, az adattörléshez eddig ugyanis minden esetben nyomozás és bírósági döntés volt szükséges. Ezt most az új törvénnyel a titkosszolgálat saját hatáskörébe rendelte a Fidesz.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Kattints a hozzászóláshoz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top