Szerdán ismertette az Eurologus az Európai Bizottság legfrissebb országjelentését, ami most a megszokottól eltérően nem a költségvetések helyzetével foglalkozik, hanem a koronavírus-járvány miatti gazdasági visszaesés elleni küzdelemmel.
A lap közlése szerint, a magyar kormány május elején benyújtott konvergenciaprogramja alapján, hazánkban a GDP 2,8 százalékát költik a koronavírussal kapcsolatos intézkedésekre, “melyet a költségvetési átcsoportosításokból, megtakarításokból és új adókból fognak fedezni”, valamint ehhez jön még a GDP nagyjából 1,8 százalékát kitevő gazdaságélénkítési és munkaerőpiaci támogatások.
A Bizottság a benyújtott adatok alapján megállapította, hogy
MAGYARORSZÁGON 5,2 SZÁZALÉKRA UGORHAT IDÉN AZ ÁLLAMHÁZTARTÁSI HIÁNY, AMI 2021-BEN IS 4 SZÁZALÉK KÖRÜL LESZ. AZ ÁLLAMADÓSSÁG IDÉN A GDP 75 SZÁZALÉKÁT TEHETI KI.
Megállapították továbbá, hogy a magyar kormány lépései hatásosak arra vonatkozólag, hogy a korábbi költségvetési célokat betartsák, de ugyanakkor a Bizottság több kifogást is megfogalmazott a válságkezeléssel kapcsolatban:
SZERINTÜK “NÉHÁNY INTÉZKEDÉS FELVETI A SZÜKSÉGESSÉG ÉS ARÁNYOSSÁG KÉRDÉSÉT, ILLETVE BELEAVATKOZIK A GAZDASÁGI ÉLETBE, ÉS VESZÉLYBE SODORJA AZ ÁLLAMI SZABÁLYOZÁSI KÖRNYEZET STABILITÁSÁT”.
Az Eurologus cikkében példaként a munkajogi szabályoktól való eltérésre hivatkoznak, illetve arra, hogy a katonaság átvette az irányítást bizonyos magánvállalkozásoknál a vészhelyzetre hivatkozva.
A Bizottság számításai szerint, idén 7 százalékos lehet a magyarországi munkanélküliség, jövőre pedig 6,1 százalék.
A JELENTÉS KÜLÖN MEGJEGYZI AZT IS, HOGY EURÓPÁBAN NÁLUNK A LEGRÖVIDEBB, MINDÖSSZE HÁROM HÓNAPOS A MUNKANÉLKÜLISÉGI ELLÁTÁS.
Ez azonban szerintük még kedvező gazdasági körülmények között sem lehet elegendő ahhoz, hogy valaki munkát találhasson!
Emellett pedig még “a vállalkozásokat és a munkahelyek megőrzését támogató magyar programok hatálya és alkalmazási köre korlátozottabb a többi európai államban meghirdetett programoknál”. A kormány által tervezett különadók pedig tovább gyengíthetik a gazdaságteremtő programok hatásait.
A Bizottság azt is megjegyzi jelentésében, hogy a gazdaság helyreállítását az is nagyban segítené,
HA ELTÉRVE AZ EDDIGI GYAKORLATTÓL, A KÖZBESZERZÉSEKEN VALÓDI VERSENY ALAKULHATNA KI.
A jelentés szerint azonban a korrupció, a közérdekű adatokhoz való hozzáférés és a sajtószabadság, már a válság előtt sem volt rendben. Kitérnek továbbá arra is, hogy az egészségügyi ellátórendszer “korlátozott hatékonysága” miatt, az uniós átlagnál jóval több magyarnak kell magánorvoshoz fordulnia mint más uniós ország állampolgárainak.
A Bizottság azt is kiemelte még a jelentésében, hogy 2010 óta folyamatosan nőnek a jövedelmi egyenlőtlenségek az országban, melynek egyik oka az adó- ás támogatási rendszer reformja.
Az MSZP pedig látva a kormány hiányos és elégtelen intézkedéseit, azért küzd, hogy
AZ ÁLLÁSUKAT VESZTETTEK LEGALÁBB 9 HÓNAPIG, MINIMUM NETTÓ SZÁZEZER FORINTOT KAPJANAK!
Többek között ennek érdekében indították el petíciójukat, melyet már eddig is rengetegen írtak alá.
Írd alá Te is! https://mszp.hu/emberekvedelmeben#tamogat Komjáthi Imre: Követeljük, hogy állásukat vesztett…
Közzétette: MSZP – 2020. május 20., szerda
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.