Elsőre az ugrik be, amikor 1986-ban titkolóztak.
Megemelkedett a radioaktivitás Finnországban és Svédországban, a térség államai szerint a szennyezés Nyugat-Oroszország felől érkezett.
Egy német hírportált idéz a hvg.hu. A közegészségügyi hatóságok úgy vélik,
a sugárzás egy oroszországi atomerőműből származik,
és vélhetően megsérülhetett egy üzemanyagrúd.
Az orosz illetékesek, a Roszenergoatom vezetői nem erősítették meg, hogy bármilyen baleset történt volna. Azt mondják, a térségben lévő atomerőművek fennakadás nélkül üzemelnek, és a szentpétervári és murmanszki területen június során nem változott meg a radioaktivitás szintje.
Európában jelenleg 181 reaktor működik: Nyugat-Európában 108, Kelet- és Közép-Európában 73.
A sugárzás mostani emelkedése miatt sokaknak az 1986-os csernobili atombaleset jutott az eszébe.
Akkor a szovjet hatóságok napokig nem voltak hajlandóak elismerni a súlyos atombaleset bekövetkeztét. A sugárzást – a külföldi államok közül – akkor is először az észak-európai országokban észlelték.
A világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófája 1986. április 26-án következett be az akkor a Szovjetunióhoz tartozó ukrán szovjet szocialista köztársaság területén, a Kijevtől kevesebb mint 100 kilométerre északra fekvő csernobili erőmű negyedik blokkjában. Robbanás következtében részben megsemmisült a reaktor aktív övezete, a levegőbe nagy mennyiségű radioaktív anyag került, és sugárfelhő borította be Európa nagy részét. A katasztrófa miatt az erőmű 30 kilométeres körzetében a teljes lakosságot evakuálták. Az atomerőmű körül ezt a 30 kilométeres, Fehéroroszágba is átnyúló, nyugati irányba viszont 60 kilométerre is kiterjedő területet tiltott övezetté minősítették, ahová most is csak különleges engedéllyel lehet belépni.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!

You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.