A rendeletmódosítás a Fidesz táborán belül is óriási felháborodást okozott.
Sokkolta az érintett tanácsadó cégeket és ügyvédi irodákat az a február 2-án megjelent kormányrendelet, amely szerint egy hamarosan kiírandó, hatalmas tender után már csak pár cég végezheti Magyarországon az állami szervezetek és cégek közbeszerzéseinek lebonyolítását – írja a Telex.
A kormányrendelet a közbeszerzések technikai lebonyolításáért, tanácsadásért felelős cégek ágazatát központosítja. Eszerint a jövőben valaki vagy nyer vagy beáll a győztesek alá dolgozni, esetleg tevékenységet vált, és azoknak segít, akik megpróbálnak indulni a közbeszerzésen.
A kormányrendelet módosítása nagyjából nagyjából ezer ajánlatkérőt, kormányzati kört, kórházakat, iskolákat, rendőrségeket, büntetés-végrehajtást, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) portfóliójába tartozó állami cégeket érint.
Illetve a szolgáltatótói oldalon több száz kisebb-nagyobb tanácsadót, vagy ügyvédi irodát, így többek közt olyan vidéki szolgáltatókat, akik elesnek attól, hogy reális esélyük legyen a tender megnyerésére. A rendelet ugyanakkor nem vonatkozik például az önkormányzatokra, vagy az egyetemeket működtető alapítványokra.
A piac várakozásai szerint így a jövőben kapcsolatainak és méretének köszönhetően mindössze négy (!) szereplő tud majd sikeresen indulni a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) nagy pályázatain.
Ezek az Opten cégtár szerint:
- a WIT Zrt:
- Csendes Consulting Zrt,:
- a Nagy Márton volt jegybanki alelnök testvéréhez, Nagy Szilárdhoz tartozó Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda,
- és esetleg Provital Zrt.:
A Telex információi szerint a rendeletmódosítás a Fidesz táborán belül is óriási felháborodást okozott.
A kormány legújabb intézkedése ugyanis azért is előnytelen, mert az ágazat már így is jelentős munkaerőhiánnyal küzd, a módosítás hatására pedig tovább szűkülhet a mezőny, a pályázatok nyerteseinek pedig rengeteg emberre lesz szükségük.
Ahogy az is észszerűtlennek tűnik, hogy néhány budapesti munkavállalóval rendelkező nagy cég intézi majd a vidéki közbeszerzések ügyeit — ez ugyanis eddig a lokális cégek feladata volt.
A Telex által megkérdezett szakemberek szerint a közbeszerzési tanácsadás piaca emellett már most erőteljes áremelkedésre számít, és miközben a vidéki ügyvédek ma 5-600 ezer forintért vállalnak egy kisebb közbeszerzést, a nagy cégeknél ez inkább 2 millió forintra rúg.
Az egyik közbeszerzési tanácsadó úgy foglalta össze a kormányrendelet módosítása után maradt lehetőségeit a lapnak, hogy
„Itt az új rezsim, mit tehetnél, megszoksz, vagy megszöksz”.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.