Míg az ellenzék szerint a kormány eljárása cinikus, addig a nagyobbik kormánypárt semmi kivetni valót nem lát az ügyben.
Szintet lépett parlamenti gyakorlatában a kormány: a Népszava birtokába jutott egy meghívó, melyet kedden az Országgyűlés Házbizottsága úgy küldött ki a jövő heti ülésre a képviselőknek, hogy abban egyetlen előterjesztés sem szerepelt. Egy megjegyzés viszont igen, miszerint a kézhezvétel pillanatában üres napirend „várhatóan 30 előterjesztés tárgyalásával bővülhet, benyújtástól függően”.
Utóbbi meg is történt, a kormány szerdán az éj leple alatt nyújtotta be javaslatait, melynek egy jelentős része vagyonjuttatásról szól. Létrehoznák például a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítványt, és a kezelésébe adnák nem csak a város felsőoktatási intézményének eddigi vagyontárgyait, hanem például a Nagyerdei Stadion Rekonstrukciós Kft. Tulajdonjogának 50 százalékát is. Emellett a Demeter Szilárd vezette Petőfi Irodalmi Múzeum részére létrehoznák a Petőfi Irodalmi Ügynökség Nonprofit Kft.-t, és tulajdonába adnák a Hajógyári sziget egy részét.
Szintén az ügynökség tulajdonába kerülne a Zichy kastély együttese, és három I. Kerületi lakás. Az ország termőföldjeinek, vizeinek és erdőinek „a jövő nemzedékek számára történő megőrzése érdekében” létrehoznák a Jövő Nemzedék Földje Alapítványt és kezelésébe adnák a Lázár János érdekeltségébe tartozó Nemzeti Ménesbirtok Zrt. Részvényeinek 100 százalékát.
Összességében az Innovációs és Technológiai Minisztérium 13 felsőoktatással foglalkozó alapítvány létrehozásáról adott be törvényjavaslatot, ezen kívül benyújtották a felsőoktatási egyetemi alapítványokról szóló külön törvényt is. Utólag, ahogy arról Stumpf István, a felsőoktatási modellváltásért felelős kormánymegbízott néhány napja nyilatkozott.
Létrejönne a Nyíregyházi Egyetemért Alapítvány, a Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítvány, a SOTE-t irányító Nemzeti Egészségügyi és orvosképzésért Alapítvány és a Testnevelési Egyetemért Alapítvány is, melyek megkapnák az adott felsőoktatási intézmény vagyonát a vagyonkezelői joggal együtt. A Pázmány Péter katolikus Egyetem által már nem használt, jelenleg üresen álló piliscsabai épületegyüttes a Makovecz Campus Alapítvány tulajdonába kerülne, amit szintén most hívnának életre. A kormány ezen felül létrehozná a Tokaj Hegyaljáért Egyetem Alapítványt is és a tulajdonába adnák a Grand Tokaj Zrt.-t.
A kormány arra is készül, hogy módosításra kerül a köznevelési törvény, a dizájnerdrogokra vonatkozó jogszabály, illetve a megváltozott munkaképességű emberek juttatásairól szóló törvény. Ezen felül több nemzetközi egyezmény módosítása is bekövetkezhet.
“Elképesztően cinikus, hogy a folyton a parlamentarizmus tekintélyéről papoló kormány a négy napos ünnep előtt az utolsó pillanatban terjeszt be harminc törvényjavaslatot, mint ahogy az is, hogy az állandóan a keresztény értékekről beszélő Fidesz a Húsvétot szánja arra, hogy a képviselők felkészülhessenek a következő heti ülésre” – mondta a Népszavának Arató Gergely. A DK képviselője szerint a törvényjavaslatok tartama is botrányos, hiszen “ezek egyik része ismét utólag próbálja törvényesíteni az egyetemi vagyon lenyúlását, míg más javaslatok a kormányközeli haveroknak – mint Demeter Szilárd, Lázár János – juttat újabb közvagyon elemeket”.
Egy kormánypárti képviselő ezzel szemben azt mondta lapunknak, nem érti az ellenzék felháborodását, mert a kormány betartotta az előírt határidőt, hat nappal az ülés előtt ismertté váltak a törvényjavaslatok, amiket a csütörtöki házbizottsági ülésen is kiosztottak. “Ez volt eddig is a gyakorlat, most csak a meghívó sikerült kicsit sajátosra, mivel szerdán úgy kellett kiküldeni, hogy tudtuk, a javaslatokat ezután nyújtja majd be a kormány. Ugyanakkor mindenki időben megismerhette őket így is” – mondta. Arra a felvetésünkre, hogy Húsvét előtt nem túl elegáns 31 törvényjavaslatot benyújtani, a képviselő úgy válaszolt, „ezt a Húsvétot úgysem locsolkodással töltötték volna az ellenzéki képviselők”.
A Fidesz frakció sajtóosztálya megkeresésünkre azt közölte, “a képviselők a házbizottsági ülés előtt megkapták a frissített meghívót, az anyagokat az ülésen megismerhették, azokról bármikor véleményt mondhatnak és a plenáris ülésen napirend-módosítást is kezdeményezhetnek. A parlamentarizmus gyakorlatát inkább az sérti, hogy a baloldal november óta nem vesz részt a házbizottság munkájában”.
Kerestük Kövér László házelnök hivatalát is az ügyben, náluk arról érdeklődtünk, hogy az üres parlamenti meghívó és az ünnepek előtt közvetlenül benyújtott harmincegy törvényjavaslat szerintük mennyiben fér össze a demokratikus parlamentarizmus értékeivel és mennyiben növeli az Országgyűlés tekintélyét – amire gyakran hivatkoznak kormánypárti politikusok. Cikkünk megjelenéséig sajnos válaszokat nem kaptunk, de amint ez megtörténik, azt természetesen közölni fogjuk. (nepszava.hu)
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.