Lyukra futottak a kamuérveléssel.
Elutasította az Európai Bíróság a magyar kormány keresetét, amelyben a Sargentini-jelentés elfogadásának körülményeit támadta meg, és azt kérte, a testület semmisítse meg az Európai Parlament állásfoglalását — írta meg csütörtökön a HVG.
Az ítélet szerint az EP az állásfoglalás elfogadásakor leadott szavazatok számlálása során
jogosan hagyta figyelmen kívül a tartózkodásokat.
“A „tartózkodás” és a „leadott szavazat” fogalma kölcsönösen kizárja egymást. A tartózkodó személy ugyanis azt kéri, hogy szavazatát se valamely javaslat mellett, se annak ellenében ne vegyék figyelembe, és azt kívánja, hogy úgy kezeljék, mintha egyáltalán nem szavazott volna. A „leadott szavazattal” azonban a javaslat mellett vagy az ellen fejezi ki valaki a véleményét”
— írja a lap. Emlékeztetnek, hogy a Sargentini-jelentést 2018. szeptember 12-én fogadta el az EP, ezzel indították el a hetes cikkely szerinti eljárást.
Az Európai Unió történetében ez volt az első alkalom, hogy az EP felkérte az Európai Unió Tanácsát, hogy vizsgálja meg: fenyegeti-e rendszerszintű veszély a jogállamiságot egy uniós országban.
A magyar kormány szerint akkor a szavazásnál nem érték el az eljárásrend által megkövetelt kétharmados többséget, ezért indítottak pert. Összesen 693 EP-képviselő szavazott, ebből 448-an igennel, 197-en nemmel, 48-an pedig tartózkodtak.
A hetedik cikkely egyébként az uniós alapértékeket súlyosan megsértő tagállamokkal szembeni eljárást szabályozza. Ilyen eljárás jelenleg
Magyarországgal és Lengyelországgal szemben zajlik.
Magyarországnál 12 témában merültek fel aggályok: az alkotmányos és választójogi rendszer működése, az igazságszolgáltatás függetlensége, korrupció, adatvédelem, szólásszabadság, akadémiai szabadság, vallásszabadság, gyülekezéshez való jog, egyenlő elbánáshoz való jog, kisebbségek.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.