Pontos terveik vannak.
Megalakult az a szakmai csapat, amely az összefogott ellenzék alkotmányos módosításait dolgozza ki a kormányváltás utánra — a közjogi csapat vezetőjével, Fleck Zoltánnal a 444 készített interjút.
“Annyira friss a dolog, hogy nem kaptam még felhatalmazást a nevek közlésére. Márki-Zay annyit már nyilvánosan elmondott, hogy volt miniszter és volt alkotmánybíró is van benne, nem nehéz kitalálni, ők kik. Ez egy 8-9 fős testület, többféle kompetencia kapcsolódik össze, egyrészt egy nagyobb, elméleti rálátás az alkotmányos elvek és intézmények összefüggéseire és egy kodifikációs aprómunka”
— mondta Fleck a lapnak.
Azt is közölte, hogy nem egy új alkotmány megírására kaptak megbízást, a legnehezebb feladat pedig szerinte az átmenet alkotmányosságának a megtervezése, ezen már egy másik csapat dolgozik.
Fleck úgy gondolja, először a diagnózis felállítása szükséges,
látni kell, hogyan működik az autoriter rendszer,
amit szerinte úgy kell lebontani, hogy egy jogállami keretek között maradó, működőképes kormányzás léphessen a helyére.
“Utána egészen pontosan meg kell mondanunk, hogy az alaptörvényben és a többi kétharmados törvényben melyek azok a szabályok, továbbá melyek azok az intézmények, amelyeket azért hozott létre a Fidesz, hogy a hatalmat akkor se veszítse el, ha a választásokat elveszíti.
Ezeknek a kiiktatására olyan megoldásokat kell keresnünk, hogy közben a jogállami és az alkotmányos elvek ne sérüljenek. Ez lesz az alkotmányos átmenet intézményes forgatókönyve: mit csináljon az első nap a parlament, mihez kezdjen a parlamenti többség a legfőbb ügyésszel, a Költségvetési Tanáccsal, az Alkotmánybírósággal.
Az összes olyan elemmel, amelyik lehetetlenné teszi a kormányzati működést. Erről szólnak majd az új parlament által elfogadandó „áprilisi törvények”
— fogalmazott.
Polt Péter elmozdításával kapcsolatban azt mondta,
gyors, minimalista, sebészi pontosságú beavatkozásra van szükség.
Úgy véli,
“ha a parlament formálisan semlegesít valamilyen Fidesz által elfoglalt közjogi intézményt, a helyére egy ugyanolyan erős intézményt kell állítania, amelyik azonban az alkotmányos elvek alapján fogja korlátozni az új törvényhozást és a kormányt, és nem a Fidesz érdekében.
Az ellenzéki összefogásnak pedig mindehhez még a választás előtt felhatalmazást kell kérnie a választóktól”.
Az új közjogi szakmai csapat tervei többek közt az, hogy csak két választás után, két különböző parlament szavazatával lehessen az alkotmányt megváltoztatni; de szeretnék elérni, hogy az alkotmányba egy megváltoztathatatlansági klauzula is bekerüljön. Ha mindenképpen módosítani kell, azt csak szuperminősített többséggel, vagy népszavazással lehessen megtenni.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.