Szerdán elfogadta az Európai Parlament a Cseh Katalin által készített jelentést, ami lehetővé tenné többek között, hogy
a városok önállóan, az államok kikerülésével is pályázhassanak uniós forrásokra.
A jelentés ennek megfelelő jogszabály-módosításokat javasol az Európai Bizottság és az Európai Tanács részére, így a városok csak az után pályázhatnak a forrásokra, miután ezeket a javaslatokat elfogadják és jóváhagyják. Ezen javaslatok elfogadása azonban még kérdéses, mert az Európai Tanács tagjaként Magyarországnak és Lengyelországnak sem érdeke, hogy ellenzéki vezetésű városaik közvetlenül pályázhassanak az uniós forrásokra.
A közlemény így fogalmaz:
“Az elmúlt időszakban ugyanis a Magyarországra érkező uniós pénzek – a Fidesz-kormány hibái, bűnei és kompromisszumképtelensége miatt – veszélybe kerültek.
Az uniós helyreállítási alap milliárdjai a fideszes korrupció miatt elakadtak, és ugyanezért indulhat jogállamisági eljárás is a magyar kormány ellen. Ezzel kapcsolatban várjuk az Európai Bíróság szerdai ítéletét”.
A jelentés foglalkozik még az oktatás, a digitalizáció, és a klímaváltozás kérdéseivel is.
Karácsony Gergely főpolgármester szerint a Cseh-jelentés elfogadása nagyon komoly segítség lehet a városoknak, önkormányzatoknak és vállalkozásoknak a COVID utáni talpra állásban.
“A most elfogadott Cseh-jelentés tartalmazza azt, amiért a főváros is évek óta lobbizik Brüsszelben, hogy a városok közvetlenül is pályázhassanak uniós forrásokra, a koronavírus utáni helyreállítási alapok egy része pedig közvetlenül érkezzen meg a városokhoz.
Így a Fidesz által pénzügyileg kivéreztetett városok, köztük Budapest is fontos forrásokhoz juthatnak”.
— írja a közlemény.
A jelentés tényleges elfogadását még számos jogi mechanizmus előzheti meg, mielőtt a városok önállóan pályázhatnának a forrásokra. Ez az idő várhatóan akár több év is lehet.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.