Politika

Nemzetközi botrány: Tudjuk, hogy Magyarországon és Szlovéniában nyomást gyakorolnak az újságírókra

fuggetlennemzet.hu

Magyarországot, Szlovéniát, Szlovákiát, Csehországot és Lengyelországot is elrettentő példaként hozta fel Delphine Ernotte, az Európai Műsorsugárzók Uniójának (EUB) elnöke olyan országokra, ahol a közszolgálati média csatornáinak igyekeznek (vagy már sikerült is) aláásni a függetlenségét. A médiaszakemberrel a sajtószabadság világnapja alkalmából készített interjút a francia közmédia rádiója A köztévékért folyó harc Európában címmel.

Ernotte, aki 2020-ban vette át az eddig leginkább a súlytalan Eurovíziós Dalfesztivál szervezőjeként ismert szervezet vezetését, arról is beszélt, hogy szeretné megvédeni a közszolgálati csatornák pluralizmusát és függetlenségét a propagandától, és elérni, hogy ismét számítson az EUB szava szakmai kérdésekben. A szervezet egyébként 56, nem csak európai ország közmédia-csatornáit tömöríti.

Ernotte nemrég felszólította a cseh parlamenti képviselőket, hogy őrizzék meg nemzeti televíziójuk függetlenségét, azután, hogy a cseh kormány az októberi választások előtt igyekszik átpolitizálni a köztévé működését, és próbálnak megszabadulni az igazgatójától, Petr Dvořáktól is. Ezzel kapcsolatban került szóba hazánk is:

„Figyelmeztető üzenetet szeretnék küldeni az európai közmédia függetlenségéről. Ez a függetlenség ugyanis erős jele a demokráciának. Tudjuk, hogy Magyarországon és Szlovéniában nyomást gyakorolnak az újságírókra, és gyakran a női újságírókat félemlítik meg.”


Bár több európai országban szándékosan igyekeznek fenntartani a zavart akörül, hogy mi a különbség állami média és közmédia között, az EUB élén fontosnak tartja tisztába tenni, hogy „a különbség a függetlenség. Senki sem megy a vezetőhöz azzal, hogy cenzúrázzon ilyen vagy olyan témát, vagy nyomást gyakoroljon rá. A közmédia nagyon értékes, ez garantálja a polgárok bizalmát.”

Ernotte szerint a független média finanszírozása nem függhet a pillanat politikai erejétől. „A finanszírozás és a szerkesztőségek függetlensége a a különféle politikai rezsimekkel szemben elengedhetetlen.”

Forrás: 444




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Kattints a hozzászóláshoz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top