Magyarország, 2022.
November 26-án vitézeket avatott Pécsett a Vitézi Rend, köztük Hoppál Péter kulturáért felelős államtitkár is a Rend tagja lett.
Ez azért is furcsa, mert Magyarországon a “vitéz” cím használata be van tiltva, az 1947. évi IV. törvény 3. paragrafusa szerint.
A Vitézi Rendet még Horthy Miklós alapította kormányzóként, a nemesi címek pótlékaként osztogatta, annak reményében, hogy ezzel megvásárolja lojalitásukat. A Rendet a második világháború után feloszlatták, majd törvényileg is megszüntették, a már említett 1974-es törvény pedig a mai napig érvényben van.
A magát legitim Vitézi Rendnek nevező szervezet az 1945-ben megszűnt Rend jogutódjának tekinti magát, ami az évek során emigrációban tovább működött.
Magyarországon azonban van egy másik Vitézi Rend, ez az almúlt időben többször is bekerült a hírekbe. Ők akartak Horthy-szobrot emelni Szeged városában, és ők ütötték vitézzé Farkas Bertalant is.
A kormányt nem nagyon zavarja, hogy képviselői olyan címet kapnak, amit törvény tilt, ugyanis több KDNP-s politikus tagja a legitim Vitézi Rendnek. A Rend főkapitányhelyettese nem más, mint dr. Roykó Ádám, vitézi címe miatt dr. vitéz nemes berniczei Berniczei-Roÿkó Ádám lovag, aki annak idején még a kereszténydemokrata Réthelyi Miklós vezette Nemzeti Erőforrás Minisztériumában (Nefmi) volt miniszteri biztos, ő felelt az Európai Unión kívül élő magyar állampolgárok egészségügyi ellátásáért.
A vitézek székkapitánya is KDNP-s képviselő, a Parlament igazságügyi bizottságának elnöke, dr. Vejkey Imre.
A november 26-i avatáson Hoppál mellett vitézi címet kaptak még Semjén Zsolt fiai, és Pálffy István is, aki korábban műsorvezetőként dolgozott, majd a KDNP országgyűlési képviselője lett, most pedig a Duna Médiaszolgáltató Zrt. egyik igazgatóságát vezeti.