És ezt sikernek adják el.
,,Az elhibázott brüsszeli szankciók az egekbe emelték az energiaárakat, egész iparágak kerültek veszélybe.
A recesszió elkerülése, a családok és a teljes foglalkoztatottság megvédése érdekében ezért a kormány 2022. október 1-jével elindította a feldolgozóipari kkv energiaköltség- és beruházás-támogatási programot, amelyben
2022-ben 100 milliárd, 2023-ban pedig 120 milliárd forintos keretösszeggel
támogatja a vállalkozások működési költségnövekedését, illetve energiahatékonysági beruházásait
–– jelentette ki Nagy Márton a kormány 2023-as gazdasági terveit bemutatva.
A program keretében vissza nem térítendő közvetlen támogatást lehet igénybe venni 2022. utolsó 3 hónapjára vonatkozóan az energiaköltség növekmény 50 százaléka erejéig. Emellett lehetőség van energiahatékonysági beruházás hitellel érintett részéhez az önerőt kiegészítő, legfeljebb 15 százalékos vissza nem térítendő támogatás igénybevételére is.
“Folyamatosan egyeztetve a piaci szereplőkkel és érzékelve, hogy a szankciók nem csak a termelő vállalatok esetében hozzák szorult helyzetbe a kkv-kat,
a kormány újabb döntéseket hozott:
újabb 3 hónappal meghosszabbítja támogatási időszakot, így már 2023. első három hónapjára, azaz az új áramévben is igénybe lehet venni az energiaköltség növekményre vonatkozó támogatást.
A kormány emellett arról is döntött, hogy kiterjeszti a programot a turisztikai ágazatra. Ennek értelmében a magas energiaintenzitású szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatokban érintett kkv-k is jogosulttá válnak a támogatásra.
Összességében tehát már több mint 36 ezer kkv előtt áll nyitva a lehetőség a jelentkezésre. A kormány minden érintett vállalkozást arra biztat, hogy mielőbb regisztráljon az energiatamogatas2022 portálon”
— biztatott a gazdaságfejlesztési miniszter.
Nagy Márton mai közleményéből kiderül, hogy az Orbán-kormány nemcsak a magyar családokat hagyja magára az egyre mélyülő gazdasági recesszióban, hanem a magyar kis- és középvállalkozások zömét is.
Az energiaárak drasztikus megemelkedése egyre több kisvállalkozás működését veszélyezteti,
hiszen a hétszeres gáz és kétszeres áram költségnövekedése egyre több kis- és középvállalkozónak jelent súlyos terhet.
A kormányzat sikerpropagandaként könyveli el, hogy a hozzájuk gazdaságilag ezer szállal kötődő kkv-knak támogatást nyújtanak az energiaár-robbanás időszakában, de itt fontos megjegyezni, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatsora szerint 2021-ben Magyarországon
közel 900 ezer kis- és középvállalkozás működött,
akiknek ugyanannyira járna az állam közbenjárása, mint a turisztikai szektorban dolgozóknak.
Sok gazdasági szakértő szerint a 2023-as év nem csupán az európai gazdaságot fogja recesszióval (GDP tartós csökkenése) sújtani, hanem az örökösen különcködő magyar gazdaságot is. Az Orbán-kormány tavaszi választási kampányában a belső fogyasztás külső gerjesztése és a szándékosan elértéktelenített forint böjtjét lassan mindenki érzi az országban.
Nem megnyugtató válasznak látszik, hogy a kormányzatban a számok fogalmait és jelentéseit egyszerűen
nem veszik tudomásul
a gazdaságpolitikai döntéshozók.
Pedig magától értetődő, hogy 900 ezer kis- és középvállalkozás van bajban, nem pusztán 36 ezer. De hát már megszokhattuk 2010 óta, hogy
a sokak fizetik meg a kevesek kiváltságát.
(MTI korrigálva/ksh.hu/Nyugati Fény) | forrás