Politika

Állatokként bántak a gödi Topház fogyatékkal élő lakóival: ítéletet hoztak a botrányos ügyben, több állami szervet is elmarasztaltak

Súlyosan sérültek a fogyatékkal élők jogai a gödi Topház otthonban.


Blikk is beszámolt néhány évvel ezelőtt a gödi intézményben történtekről, így például arról is, hogy közös fogkefét használtak az otthon fogyatékkal élő lakói, saját ruháik pedig azért nem voltak, mert az adományként kapott ruhaneműket az ott dolgozók hazavitték. Az otthon lakóit úgy fürdették, mint az állatokat az állatkertekben: a fürdetőhelyiségek padlójára állították, majd távolról spriccelték le őket. Ha elfogyott a bojlerből a meleg víz, egyeseknek már csak hideg jutott.

Most a bíróság kimondta, hogy az állam „tétlen megfigyelőként” konstatálta, mi történik a gödi Topház otthonban – írja a HVG. Az ítélet értelmében több állami szerv is hibás volt abban, hogy a fogyatékkal élők számára fenntartott intézményben súlyosan sérültek az ott élők emberi jogai. A jogvédők úgy gondolják, nagy lépés az ítélet, egyben kiemelték: nem elszigetelt esetről van szó, ugyanis a probléma rendszerszintű.

Most azonban felcsillant a remény, miután a Fővárosi Törvényszék a keddi ítéletében elmarasztalta a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságot (SZGYF), a Pest Megyei Kormányhivatalt, illetve a Kulturális és Innovációs Minisztériumot (az emberi erőforrások minisztériumának jogutódját – EMMI) a Topház speciális otthon ügyében. A jogsértésről először 2017-ben számolt be a Validity Alapítvány, és az antidiszkriminációs pert is ők indították el. 220 lakó volt érintett az ügyben.


Az elsőfokú ítélet szerint súlyosan sérült az otthonban élők szabadsághoz, emberi méltósághoz, egészségügyi ellátáshoz, valamint oktatáshoz való joga. Kiderült, hogy írásos formában csak néhány nap múlva készül el az ítélet, és az abban foglaltak mérlegelése után dönti majd el a Validity, hogy fellebbeznek-e az egyelőre nem jogerős döntéssel szemben.

A civil szervezet szerint az ügyben eljáró bíró kiemelte, hogy az állami szervek nem látták el megfelelően a feladataikat: az SZGYF, a kormányhivatal és az EMMI „tétlen megfigyelőként” nem tettek azért, hogy a Topházban elhelyezett, fogyatékkal élő emberek jogai tiszteletben legyenek tartva. Ám a Belügyminisztériumot, Miniszterelnökséget és a Máltai Szeretetszolgálatot nem tartották felelősnek az üggyel kapcsolatban.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top