A digitális állampolgárság több aggályt is felvet. Mutatjuk, pontosan mi az elképzelés célja.
2024 szeptemberétől már használhatjuk a digitális személyazonosító igazolványt. Az applikáció május 18-tól lesz elérhető. Ezzel a legfontosabb személyes adataink gyűjtőpontjává válik a mobiltelefonunk, „hála” a Digitális Állampolgárság Programnak.
Bár az elképzelés több szempontból is megkönnyíti az ügyintézést, nem szabad elfelejtenünk, hogy érzékeny adatokról beszélünk, amelyeket innentől fogva a telefonunkon is tárolhatunk. Az eszközt ugyanakkor bármikor elhagyhatjuk, sőt, a szélhámosok már távolról is hozzáférhetnek a mobilunkhoz. A csalásokra, a svindlerek módszereire rendszeresen felhívják a figyelmet a bankok és egyéb szolgáltatók.
Mi a teendő pontosan?
Miután letöltöd az applikációt, el kell látogatnod egy kormányablakba. Az ügyintézés után a neved egy várólistára kerül, majd rövidesen megkapod az üzenetet, hogy aktiválhatod a digitális állampolgárságodat – részletezték a divany.hu-n.
Az alkalmazás segítségével virtuálisan intézhetjük majd ügyeinket, sőt, az állam felé szükséges fizetnivalókat is rendezhetjük pár lépésben. A program keretében az életesemény-alapú ügyeket, valamint az e-papír típusú dokumentumokat is rendezhetjük. Előbbi például a születéssel és a gépjárművek átíratásával függ össze.
A tervek szerint 2026 végére szinte minden közigazgatással összefüggő ügy intézhető lesz online. Az alkalmazás napokon belül elérhető lesz, első körben azokat fogják értesíteni, akiknek van ügyfélkapu-elérhetőségük.
Rogán Antal nevéhez kapcsolódik az ötlet
Ahogy decemberben írtuk, megjelent a Magyar Közlönyben a digitális államról szóló törvény. Pár hete számoltunk be arról, hogy többek között a digitális állam megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslat is az Országgyűlés elé került.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ a digitális állampolgársággal kapcsolatban úgy fogalmazott,
„az elektronikus ügyintézés szintet lép, így a jövőben az ügyintézés-központú működés helyett az állampolgárok élethelyzeteihez igazodnak majd a különböző állami szolgáltatások”.
Amikor a biztonsági kockázatokról kérdezték Rogán Antalt, a miniszter úgy válaszolt: a Facebook és a Google
„már most többet tud az emberekről, mint az állam bármikor fog tudni”.
Ismerve a Pegasus-botránnyal kapcsolatos előzményeket, nem lehet légből kapott a feltételezés, hogy Orbán Viktor kormánya egyre kíváncsibb, és egyre jobban is érzi magát a magyarok otthonaiban –
úgy fest, mindent tudni akarnak róluk.
(Kiemelt képünk illusztráció)