Ez szörnyű…
Kikötözött csecsemők, éhező és szökésben levő gyerekek, gyermekbántalmazás – Magyar Péter a gyermekvédelem állapotáról számolt be
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke kedden YouTube-videójában beszámolt a gyermekvédelem területén tapasztalható súlyos problémákról. A politikus elmondta, hogy a kormány, 14 év után, végre kezd figyelmet fordítani a gyermekotthonok helyzetére. Ennek az érdeklődésnek köszönhetően azonban Magyar szerint nem várható valódi változás, csak „látszatintézkedések” és „látszatbejárások” megszaporodása.
Az a hír jutott el hozzánk, hogy a Tisza Párt bejárásainak köszönhetően, és a média és a nyilvánosság figyelmének köszönhetően a kormány 14 év után elkezdett foglalkozni a gyermekotthonok kérdésével
– mondta Magyar Péter
A gyermekvédelmi intézmények állapotának valós képe
Magyar Péter az elmúlt időszakban több alkalommal osztott meg képeket és információkat gyermekvédelmi intézményekkel kapcsolatban. Egyes fotók a miskolci gyermekotthon vizesblokk állapotát mutatták, melyek alapján a kormány vállalkozók segítségével próbálja felújítani az infrastruktúrát. Azonban Magyar szerint ez csupán a probléma felületi kezelésére szolgál, miközben a háttérben sokkal súlyosabb helyzetek vannak. – számolt be róla a 24.hu
A Tisza Párt és a panaszok áramlása
A Tisza Párt több forrásból is kapott panaszokat, dokumentumokat és leírásokat a gyermekotthonokban zajló visszásságokkal kapcsolatban. Gyakran a bentlakó gyerekek, illetve a dolgozók is informálják a pártot a történtekről. Magyar több konkrét esetet is megosztott, amelyek még inkább rávilágítanak a rendszer súlyos hiányosságaira.
-
- Örökbefogadásra váró gyerekek: Egyes szülők több mint hét évet vártak arra, hogy örökbe fogadhassanak egy gyermeket, noha minden feltételnek megfeleltek.
-
- Szolnoki Árvácska befogadó gyermekotthon: Az intézmény egyik alkalmazottja bejelentést tett a csecsemőrészlegen történt gyermekbántalmazásról. A gyermekeket kikötözték, és fizikai bántalmazásnak voltak kitéve, miközben a feletteseket nem érdekelték a bejelentések, és a dolgozókat fenyegetni kezdték.
-
- Hevesi Hétszínvirág gyermekotthon: Egy másik bejelentés arra utalt, hogy az otthonban hónapok óta ott élő gyerekek nem tartózkodhatnának ennyi ideig. Az otthon túlzsúfolt, és sok gyerek nem jár iskolába, miközben egy ágyra több gyerek is jutott.
Gyermekbántalmazás és az intézmények működése
Magyar több olyan esetről is beszámolt, amikor a gyermekotthonokban dolgozók, biztonsági őrök vagy más gondozók bántalmazták a gyerekeket. Egy szabolcsi gyermekotthon egykori vezetője, aki hosszú évekig dolgozott az intézményben, elmondta, hogy a bántalmazás mind verbálisan, mind fizikálisan jelen van az otthonokban. Az eseteket gyakran nem jelentik be 24 órán belül, és sokszor orvosi segítség sem érkezik.
-
- Bántalmazások: A gyerekeket fizikailag és verbálisan is bántalmazták, például hajuknál fogva lökdösték őket, vagy akkora pofonokat kaptak, hogy egy felnőtt is nehezen állt volna talpon.
-
- Éhezés: Az otthonokban gyakran éheztek a gyerekek, miközben a kamrák tele voltak élelmiszerrel.
-
- Elhanyagolás: A gyerekek gyakran nem kaptak pszichológiai segítséget, még a bántalmazásokat követően sem.
A szabolcsi gyermekotthon egykori vezetője szerint a gyerekek szökésekkel próbálnak elmenekülni a bántalmazások elől, mivel az otthonban tapasztalt körülmények elviselhetetlenek számukra. Az otthon munkatársai szerint a gyerekek sokszor „nem bírják elviselni” a napi szintű bántalmazásokat, és menekülnek, ahogyan csak tudnak.
Magyar Péter felhívása
A Tisza elnöke a videó végén arra kérte a kormányt, hogy engedjék be őt és a sajtót a gyermekotthonokba, hogy személyesen is láthassák a valós helyzetet, és megfelelő intézkedéseket tehessenek a gyermekek védelme érdekében. Magyar reméli, hogy a közvélemény nyomására és a média segítségével elérhetik, hogy a kormány valóban változtasson a jelenlegi rendszer állapotán.
A gyermekvédelmi intézmények helyzete továbbra is kiemelt figyelmet igényel, és Magyar Péter felhívása azt mutatja, hogy a rendszerben lévő problémák nem oldódnak meg maguktól, hanem komoly közéleti és politikai lépéseket igényelnek a gyerekek biztonsága és jóléte érdekében.