Magyar Péter meghozta a döntést: távozik posztjáról a volt miniszter
Fontos személycsere történt a Nemzetközi Valutaalapnál
Fontos változás lépett életbe Magyarország Nemzetközi Valutaalapnál betöltött egyik tisztségében. Magyar Péter miniszterelnök döntése értelmében Nagy Márton helyett augusztus 6-tól Kármán András látja el az IMF magyar helyettes kormányzói feladatait.
A változás azért is figyelemre méltó, mert a kormányváltást követően ugyan átalakult a kabinet, a Nemzetközi Valutaalapnál hivatalosan egészen mostanáig Nagy Márton volt Magyarország helyettes kormányzója. Vagyis miközben a magyar kormány összetétele már megváltozott, az IMF-nél egy ideig még az előző kormány időszakában kinevezett tisztségviselő neve szerepelt.
A helyzetet most rendezték hivatalosan. A döntés értelmében Nagy Márton távozik ebből a pozícióból, és a tisztséget Kármán András veszi át.
A Magyar Közlönyben jelent meg a döntés
A legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent határozat hozta meg a hivatalos változást: Nagy Mártont felmentették tisztségéből, utódjának pedig augusztus 6-i hatállyal Kármán Andrást nevezték ki.
A Magyar Péter által aláírt döntés csütörtökön lépett hatályba. A kinevezés ezzel hivatalossá vált, így mostantól Kármán András tölti be Magyarország IMF-nél meglévő helyettes kormányzói pozícióját.
Az új magyar képviselő személyéről Orbán Anita külügyminiszternek kell hivatalosan tájékoztatnia a Nemzetközi Valutaalapot. Ez szükséges ahhoz, hogy a magyarországi személycsere az IMF rendszerében is hivatalosan megjelenjen.
A Magyar Közlönyben megjelent határozat tehát lezárja azt az átmeneti helyzetet, amelyben Nagy Márton a kormányváltás után is hivatalosan Magyarország helyettes kormányzójaként szerepelt a Nemzetközi Valutaalapnál.
Formális váltás történt
A személycsere alapvetően technikai jellegű döntés. Magyarországot az IMF-ben kormányzóként a Magyar Nemzeti Bank mindenkori elnöke képviseli, míg a helyettes kormányzói feladatokat a költségvetésért felelős miniszter látja el.
Ez azt jelenti, hogy az IMF-nél betöltött helyettes kormányzói pozíció nem kizárólag egy adott személyhez kötődik, hanem ahhoz a magyarországi kormányzati tisztséghez, amelyhez ezt a feladatot rendelték.
Nagy Márton esetében is ez volt a helyzet. IMF-nél betöltött tisztsége nem személyéhez, hanem korábbi miniszteri megbízatásához kapcsolódott. A kormányváltást követően ezért előbb-utóbb szükségessé vált a személycsere hivatalos átvezetése is.
A most megjelent határozat ezt a helyzetet rendezi: augusztus 6-tól már Kármán András látja el a helyettes kormányzói feladatokat.
Nagy Márton még az előző Orbán-kormány idején került a pozícióba
Nagy Márton annak idején Varga Mihály távozása után került a helyettes kormányzói pozícióba. Varga Mihály akkor Matolcsy György utódjaként átvette a Magyar Nemzeti Bank irányítását, az IMF-nél történt kinevezésekről pedig még az előző Orbán-kormány döntött.
A korábbi rendszerben tehát Varga Mihály szerepének megváltozásával Nagy Mártonra került a Nemzetközi Valutaalapnál betöltött helyettes kormányzói feladat.
A kormányváltással azonban a magyar kabinet személyi összetétele és az egyes miniszteri feladatkörök is megváltoztak. Az IMF-nél nyilvántartott képviselet módosítása azonban nem automatikusan történt meg a kabinet átalakulásával, ezért Nagy Márton neve egészen a mostani határozatig megmaradt a tisztségben.
A Magyar Közlönyben közzétett döntéssel ezt az adminisztratív helyzetet igazították hozzá az új kormányzati struktúrához.
Kármán András veszi át a feladatokat
Nagy Márton mostani felmentése ezért elsősorban formális lépés: az IMF-nél betöltött tisztsége nem személyéhez, hanem korábbi miniszteri megbízatásához kapcsolódott. Augusztus 6-tól ezt a feladatot már Kármán András látja el.
A döntést Magyar Péter miniszterelnök írta alá, és az augusztus 6-i hatálybalépéssel a személycsere hivatalosan is megtörtént.
Kármán András kinevezéséről Orbán Anita külügyminiszternek kell értesítenie a Nemzetközi Valutaalapot, ezt követően pedig az IMF hivatalos rendszerében is az új magyar helyettes kormányzó szerepelhet.
A változás tehát elsősorban nem új IMF-politikai irányt jelent, hanem a magyar kormányváltást követő személyi és adminisztratív rendezés része. Nagy Márton IMF-nél betöltött tisztsége megszűnt, helyét pedig augusztus 6-tól Kármán András vette át.
Forrás: Blikk Rúzs, 24.hu, Magyar Közlöny
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
