Péntekre 14 fővel nőtt a beazonosított fertőzöttek száma, és az utóbbi egy napban elhunyt 2 idős, krónikus beteg. – írja az infostart.hu.
A legfrissebb tudnivalókról az operatív törzs tájékoztat élőben.
Az aktív fertőzöttek száma pénteken 1051, ez 44-gyel kevesebb az előző napi adatnál. A kórházban ápolt betegek száma 31-gyel csökkent egy nap alatt, jelenleg 290-en szorulnak ilyen ellátásra, és közülük a csütörtökinél eggyel többen, 20-an vannak lélegeztetőgépen.
Rendkívüli módon rendőrségi bejelentéssel kezdődött a tájékoztató: Müller Cecília és az NMK nevében ismeretlen támadók olyan leveleket küldtek ki egészségügyi intézmények és más szervezetek részére, melyben egy űrlap kitöltésére próbálták rávenni a címzetteket. A levél magyartalansága önmagában is gyanús lehet, de a Nemzeti Kibervédelmi Intézet riasztást adott ki és tájékoztatta az érintett szervezeteket. A rendőrség hivatalból, azonnal nyomozást rendelt el.
Kiss Róbert, az ügyeleti központ munkatársa felidézte, hogy az osztrák, a német, a cseh, a szlovák és a horvát állampolgárok személyforgalomban már a korábbi rend szerint beléphetnek a határokon Magyarországra.
Az házi karantén ellenőrzésére szolgáló alkalmazás aktív felhasználóinak köre 778. Egy nap alatt 318 házi karantént rendeltek el.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az aktuális adatok felidézése után elmondta: a 14 újabb fertőzött az ország minden területéről került ki, kisebb csoportokról, egyéni esetekről van szó.
Az új esetek száma:
- Békés megye 2
- Budapest 4
- Csongrád megye 1
- Komárom-Esztergom megye 5
- Pest megye 2
Fiatalkorúak is vannak köztük, 11, 15 évesek, akik egy-egy családi járványhoz tartoznak, és családtagoktól kapták el a vírust.
Az aktív fertőzöttek száma 1050 fő, a megoszlás:
- Budapes 421 fő
- Zala megye 167 fő
- Pest megye: 141 fő
- Komárom-Esztergom megye: 135 fő
- Fejér megye: 134 fő
- Nógrád megye: 22 főő
- Szabolcs-Szatmár-Bereg: 10 fő
- Hajdú-Bihar: 6 fő
- Csongrád-Csanád: 5 fő
- Békés, Győr-Moson-Sopron, Vas és Veszprém megye esetében 2 fő.
- 5 megyében nincs aktív eset.
A százezer főre jutó megbetegedések száma egy kicsit módosult: Komárom-Esztergom megye lett a második Budapest után. Harmadik Zala, negyedik Fejér, ötödik Pest megye a nyilvántartások szerint.
A szennyvízvizsgálatokról is ismét szót ejtett Müller Cecília, ezekkel is tudják mérni a vírus maradványainak arányát, amire tünetes vagy tünetmentes fertőzöttek jelenlétére következtetnek: egy-két héten belül hol növekedhet a fertőzések száma. Mindhárom fővárosi szennyvíztisztítóból vesznek mintákat már egy ideje.
Egész Budapest lakosságát látjuk, reprezentatív az adat. Ki tudjuk mutatni a vírust, de egy nagyságrenddel, tehát jelentősen csökkent a kimutatott kópiaszám, vagyis nagy valószínűséggel nem várható a fertőzöttek számának emelkedése 1-2 héten belül
– mondta el Müller Cecília.
A vidéki nagyvárosokban is elkezdődött már ez a vizsgálat.
Június 13-án lesz a Magyar Védőnők Napja, ennek alkalmából köszöntötte őket az országos tisztifőorvos. Ez az intézmény idén 105 éves, hungarikumnak számít. Tevékenységükkel a védőnők nagy mértékben hozzájárulnak a magyar családok egészségéhez.
Újságírói kérdések
A véradásokra milyen hatása van a koronavírus-járványnak, és ki adhat ilyenkor vért?
Nyáron csökken a véradások száma, most a pandémia miatt különösen, ezért Müller Cecília kérte a véradókat, hogy ha egészségesek és megfelelnek az egyébként is szükséges követelményeknek, adjanak vért most és egész nyáron.
Vissza lehet-e térni az ismerősök között a kézfogáshoz, vagy maradjon az öklözés, könyökösszeérintés?
A tisztifőorvos szerint már lehet kezet fogni a jelenlegi járványügyi helyzetben, de felhívta a figyelmet a kézmosás fontosságára.
Az idősotthonokból mikortól mehetnek ki a bent lakók?
Még nincs dátum, Müller Cecília azonban biztatta az időseket: hamarosan lehetőségük lesz kimenni.
A járvány második hullámáig mi vár ránk?
A vírus nem tűnik el, velünk marad, de a visszatérésével kapcsolatos szakmai előrejelzésekben vannak eltérések. Az operatív törzs járványügyi figyelőrendszert működtet, és a járványügyi bevetési egység azonnal munkához lát, ha a betegség halmozódását észlelik valahol. Az enyhítések mellett is mindenkinek tovább kell figyelnie a hatósági szabályok betartására – figyelmeztetett Müller Cecília.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.