A jövő héten tartja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi kamat-meghatározó ülését és publikálja a szeptemberi Inflációs jelentést is.
Kedden tartja szeptemberi ülését a monetáris tanács, és nyilvánosságra hozzák a szeptemberi Inflációs jelentés fő számait. Az előző, augusztusi ülésén a testület nem változtatott a jegybanki alapkamat 0,6 százalékos szintjén, és a kamatfolyosót is változatlanul hagyta. A júliusi ülésen 15 bázisponttal 0,60 százalékra csökkent az alapkamat, júniusban pedig 0,75 százalékra. Ezt megelőzően 2016 május 25. óta állt 0,90 százalékon.
A mostani döntés azért is lesz fontos, mert a héten a forint átlépte az euróval szemben a 360-as szintet, amit Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza úgy magyarázott a hvg.hu-nak, hogy a reálkamat a régiós országokhoz képest még inkább negatívvá vált az elmúlt hónapokban az erősödő infláció miatt, így a befektetőknek kevésbé éri meg forintba fektetni, a fizetőeszköz sérülékeny. A múltbéli tapasztalatok alapján a Matolcsy György vezette Monetáris Tanácstól nem idegen, hogy a gazdaságélénkítés szempontjait az inflációs cél tartása elé helyezze, a piacok ezért arra számíthatnak, nem lesz szigorítás, ezt árazzák be előre – véli Virovácz Péter. Ugyanakkor az ING szerint a jegybank most igenis figyelemmel lesz az inflációra; szigorúbb hangnemet várnak a jegybanktól, ami visszaerősítheti a forintot akár a 355-ös szint közelébe.
A CIB Bank elemzői az irányadó kamatban nem számítanak változásra. Az Inflációs Jelentésben viszont a GDP előrejelzést kénytelen jelentősebb mértékben rontani a jegybank – vélekedtek az elemzők. Az inflációs prognózist kisebb mértékben emelheti a testület. A piac kiemelten figyelheti, hogy az MNB kommunikációja hogyan reagál a vártnál magasabb inflációs adatokra – vélték ők is. A múlt havi közleményben az MNB elismerte, hogy a gazdasági visszaesés a második negyedévben nagyobb volt a vártnál, és megjelent a dokumentumban az első utalás is arra vonatkozóan, hogy szeptemberben a tanács a GDP-előrejelzéseit korrigálni kényszerül. Az inflációval kapcsolatban jelezték, hogy rövid távon magas szinten maradhat a pénzromlási ütem (de a monetáris politikai számára releváns időhorizonton cél körül stabilizálódik), hozzátéve, hogy kiemelten figyelik a következő időszak fejleményeit.
Az elmúlt időszakban megjelent makrogazdasági adatok nem hozták könnyebb helyzetbe a jegybankot. Bár a harmadik negyedév robusztus visszapattanást hozhat a gazdaságban, a kilábalás üteme ezt követően lassulhat, ráadásul az újra emelkedő járványgörbék a lefele mutató kockázatokat erősítik. Az idei recesszió és a kilátásokat övező negatív kockázatok azonban magas inflációval párosulnak, miközben a forint helyzete is meglehetősen törékeny – közölték a CIB elemzői.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.