A Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség (Matesz) adatai szerint az olvasók jelentős része elfordult a megyei lapoktól, amelyek többsége egy-másfél év alatt elveszítette előfizetőinek több mint tíz százalékát. Más kérdés, hogy az elképesztő mértékű állami hirdetésekkel az újságok működése továbbra is garantált.
A vidéki lappiac leigázása 2016 őszén kezdődött, Mészáros Lőrinc akkor vásárolta fel a 12 megyei újságot kiadó Mediaworksöt, majd tavaly nyáron Andy Vajna megvette a Kisalföldet és a Délmagyarországot is kiadó Lapcom Zrt.-t, a Népszabadságot kivégző Heinrich Pecina pedig megszerezte a Russmedia nyomtatott üzletágát, köztük három, észak- és kelet-magyarországi napilapot.
A 2016 októberi és a 2017 decemberi példányszámokat összehasonlítva a legnagyobb arányú veszteséget a Heves Megyei Hírlap könyvelhette el, amelyet minden ötödik olvasója elhagyott, a 16 megyei lap közül 11 példányszám-vesztesége meghaladta a 10 százalékot; a Dunaújvárosi Hírlapot 14, a Somogyi Hírlapot 13,6 százalékkal olvassák kevesebben, mint a tulajdonosváltás előtt.
A két lapcomos megyei újság esetében egyelőre csak féléves adatok vannak, így kisebb a csökkenés, de hasonló a tendencia: mindkettő közel 1500 előfizetőt bukott, ami a Kisalföld esetében 3,8, a Délmagyarországéban 4,5 százalékos veszteség.
Mindez persze nem véletlen.
„Sokszor sírni lenne kedvem, milyen anyagok jelennek meg az enyémek mellett – mondta egy hajdani Axwl Springer-lapnál dolgozó újságíró a Népszavának. – Nincs szükség véleményre, gondolatra, a politikáról csak bizonyos vonalak mentén lehet írni, s a kampányban például szinte minden anyagba bele kellett valahogyan építeni a migránsozást. A kormánypárti politikusoktól jönnek az ilyen-olyan igények, tele van velük az újság, csak a szépet és jót lehet leírni, nem lehet kritizálni, szóvá tenni a visszásságokat. Illetve lehet, de csak az ellenzékkel, amely máshogy be sem tud kerülni a lapba. A többség legszívesebben felmondana, hiszen tudják, ez nem újságírás, hanem propagandagyártás, csak éppen vidéken a sajtóban nincs hová átmenni, ugyanis a helyi lapok, rádiók és tévék jellemzően az önkormányzatok, vagyis szintén a kormánypártok kezében vannak.
„A központi oldalak, mint régen is, Budapestről érkeznek,
de olyan tartalommal, hogy az embernek kifordul a gyomra
– mondta egy másik lap újságírója. „A legfelháborítóbbak a publicisztikák, melyek nem ritkán uszítóak, szerintem simán perelni lehetne miattuk. És nincs döntési lehetőség, meg kell jelentetni őket. De korábban az sem fordulhatott volna elő, mint most a kampányban, hogy konkrétan arra buzdított az újság, hogy a kormányra kell szavazni!”
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.