Hosszú idő óta először van baloldali kormány az EU élén.
Január elsejével Portugália hivatalosan is átvette Németországtól az Európai Unió soros elnökségének feladatait. A 750 milliárd eurós koronavírus-mentőcsomag elosztása tehát már az ő feladatuk lesz, António Costa szocialista-baloldali kormányára marad, hogy a súlyos válságban fogant 2021-es év első felén átvezesse a 27 tagállamot.
1986 óta idén negyedszer lehet soros elnök Portugália, ám a hosszú idő óta tartó jobboldali elnökségek után
idén először bizonyíthat szocialista-baloldali kormány az EU élén.
Ana Paula Zacarias portugál EU-ügyi miniszter november végén leszögezte: egy egyenlőbb, igazságosabb és radikálisan zöldebb Európát akarnak, és ennek érdekében fogják felhasználni EU-s elnökségüket is.
Lisszabon legfontosabb prioritása egy erős, ellenálló Európa, amely három cölöpre épül: a fenntarthatóságra, az innovációra és a polgárok jólétére.
Fontos szerepet szánnak a “Digitális Demokráciaprogram”-nak is: szerintük az internet szabadságát, illetve szabadságjogainkat és egyenlőségünket a nagy techcégek és a digitális megfigyelőrendszerek veszélyeztetik, ez ellen pedig csak EU-s szinten lehet tenni. 2021. első hónapjaiban ehhez egy cselekvési tervet készítenek.
A járvány előidézte válság hatásait enyhítendő a portugál elnökség a “kettős kilábalás” elvét dolgozta ki:
Minél hamarabb magunk mögött kell hagyni a járványt és a válságot, másrészt a gazdaság újjáépítésénél az eddigieknél sokkal szigorúbban kell képviselni a zöld gazdaság elveit. Ennek része az is, hogy
a szociális- és munkajogokat EU-szerte egyértelműen lefektetnék és szavatolnák.
Májusra lesz kész az az akcióterv, amely az alapvető munka- és szakszervezeti jogokat rögzíti, és ezek betartását minden tagállamtól meg is követelik. Ana Zacarias szerint a polgárok bizalma az utóbbi években elveszett az EU-ban, ezért is szükségesek a fenti lépések.
További feladatának tartja a portugál kormány, hogy az USA és EU kapcsolatát javítsák. Ennek ügyében sokat remélnek Joe Bidentől és kormányától, illetve
Brüsszel és Washington közeledésének alapját a klímaválság elleni szorosabb együttműködésben látják.
Két csúcstalálkozót is szervez a soros elnökség idén: a 16. EU-India csúcson az EU-India szabadkereskedelmi egyezmény feltételeinek tárgyalásai várhatóak, de az Afrikai Unióval közös csúcstalálkozó is lesz, ezen kívánja a portugál elnökség felhívni a figyelmet a kontinens és egyáltalán a globális dél előnytelen gazdasági helyzetére.
Zárszóként novemberben a portugál elnökséget előkészítő miniszter azt is leszögezte, mint a múltban, Potugália ma is a többoldalú, multilaterális egyezmények elkötelezett híve, ezek közül minél többet akar megvalósítani elnöksége idején.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.