Újabb lesújtó jelentést tettek közzé, melyben a Magyarországi demokrácia folyamatos romlására hívják fel a figyelmet.
Az International IDEA Intézet szerint tovább romlott a demokrácia helyzete az elmúlt időszakban Magyarországon, ami komoly aggodalomra ad okot. Egyetlen “pozitívumot” tudtak csak kiemelni a jelentésben, hogy a pártok továbbra is indulhatnak a választásokon, illetve a pártalapítás lehetőségét sem korlátozták tovább.
Hasonló romlás figyelhető meg több posztkommunista országban is, ahol az emberi jogok betartása, illetve a kormány túlhatalma elleni intézmények működése nagyjából arra a szintre csúszott vissza, mint ahol az uniós csatlakozásuk környékén voltak – írja a HírKlikk az International Institute for Democracy and Electoral Assistance (International IDEA) jelentése alapján.
2019 UTÁN ISMÉT MAGYARORSZÁG VOLT TÖBB SZEMPONTBÓL IS A KIEMELTEN ELRETTENTŐ PÉLDA
– írja a lap majd hozzáteszi, hogy a demokratikus fejlődés szempontjából 2010-től egy elveszett évtizedről beszélhetünk.
Kiemelik továbbá azt is, hogy 2010 és 2015 között a magyarországi demokráciában volt megfigyelhető a legnagyobb visszaesés a világon az alapvető emberi jogok, a szabadon működő politikai pártok, a bíróságok függetlensége, a szabad választások és a médiapiac független működését tekintve.
A járványhelyzet azonban további akadályokat görgetett a demokrácia útjába, mivel ezáltal nehezítették a közérdekű információkhoz való hozzáférést, de még a kötelezően közzéteendő adatok határidejét sem tartják be!
A jelentésben a médiába való kormányzati beavatkozással kapcsolatban kiemelik, hogy az komoly torzítást eredményezhet a demokratikus választási rendszerbe, így az a választások tisztaságát veszélyeztetheti. A bíróságok függetlensége ellen irányuló támadásokról pedig megállapította a svéd szervezet, hogy azt a Fidesz a 2010-es hatalomra jutása után több fronton is elindította: szűkítették például az Alkotmánybíróság által ellenőrizhető témák körét, a bírói kart pedig szisztematikusan a párthoz hű emberekkel töltötték fel.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.