Országos reprezentatív közvélemény-kutatást végzett a Publicus Intézet a magyar választók és az Európai Unió viszonyával kapcsolatban, melyből például kiderült, hogy a kormánypárti szavazók egy része is korruptnak tartja Orbánékat.
Online sajtótájékoztatón ismertette a felmérés eredményét Pulai András, a Publicus stratégiai igazgatója, melyen Ujhelyi István MSZP EP-képviselővel beszélgetett.
A még az orosz-ukrán háború előtt, mintegy kétezer fő megkérdezésével rögzített adatok szerint a magyar választók 86 százaléka szavazna most is igennel hazánk uniós tagságára,
AZONBAN A KORMÁNYPÁRTI SZAVAZÓK KÖZÜL MINDEN ÖTÖDIK A KILÉPÉSRE VOKSOLNA, HA ERRŐL ÍRNÁNAK KI NÉPSZAVAZÁST.
A fideszes szavazók ezzel kapcsolatos magatartása már legalább három-négy évvel ezelőtt elkezdődött, amikor a kormány „felcsavarta” az EU-ellenes retorikát – véli Pulai, aki szerint aggasztó, hogy egyre többen vannak a kormánypártiak táborában, akik ellenzik az uniós tagságot.
A kutatóintézet stratégiai igazgatója kiemelte, hogy a kormány EU-ellenes retorikájára láthatóan leginkább a Fidesz-bázis erre nyitott része rezonál megfelelően, az ellenzéki oldalon azonban teljesen hatástalan: mára a Jobbik egykor EU-szkeptikus szavazói is az EU-párti egységet erősítik az ellenzéki oldalon.
Ujhelyi István azt a kutatási eredményt emelte ki, amely szerint a válaszadók 48 százaléka gondolja úgy, hogy Orbán Viktor ki akarja vezetni az országot az Unióból, míg ellenben csak 43 százalékuk véli úgy, hogy nincs ilyen szándéka a jelenlegi kormányfőnek.
Pulai szerint eddig a magyar szavazók nem akarták elhinni, hogy van egy ilyen politikai cél, de most már „nem tudnak ellenállni ennek a mélyről feljövő érzésnek”, Ujhelyi pedig hozzátette, hogy Orbánt eddig a pénz tartotta az Unióban, de miután a források a kormányzati korrupció miatt befagytak, ezért ez a kötőszál a választók által is érzékelhetően megszűnhet.
A felmérés arra is rámutatott, hogy a magyarok számára a jogállamiság egy fontos kérdés, amelyet minden második megkérdezett veszélyben is érez Magyarországon.
Sokatmondó adatsor, hogy míg az ellenzékiek táborában a jogállamiság fontossága rendre 90 százalék körüli, addig a kormánypárti szavazók körében ez csak 66 százalékot ért el, vagyis – a kormányzati narratívának megfelelően – a Fidesz támogatóinak kevésbé fontosak a jogállami értékek.
Pulai András az adatok értékelése során ugyanakkor arra is rámutatott, hogy amikor a veszélyben lévő európai értékekre kérdeztek rá, akkor a Fidesz szavazóinak 27 százaléka is megjelölte a jogállamiságot, ami azt jelenti:
MÉG AZ ÁLLAMI PROPAGANDA ELLENÉRE IS A KORMÁNYPÁRTI TÁBOR NEGYEDE UGYANCSAK ÉREZ PROBLÉMÁT A MAGYARORSZÁGI JOGÁLLAMISÁGOT ILLETŐEN.
A kormány homofób retorikája sem érte el a kívánt hatást, a megkérdezettek 62 százaléka hamisnak tartja azt az állítást, miszerint a „nemváltoztató műtéteket propagáló LMBTQ-aktivisták” elleni magyar fellépés miatt tartja vissza Brüsszel az uniós forrásokat, ezzel szemben a válaszadók több mint kétharmada azt állítja: a pénzek befagyasztásának oka az állami szintű korrupció.
A FELMÉRÉSBŐL KIDERÜLT, HOGY MÉG A FIDESZES SZAVAZÓK 15 SZÁZALÉKA IS EGYETÉRTETT EZZEL ÉS ÍGY INDIREKT MÓDON KORRUPTNAK NEVEZTE A JELENLEGI KORMÁNYT.
Ujhelyi István és Pulai András a sajtótájékoztatón egyetértett abban, hogy a különbségek a kormányzati propaganda beágyazottságából adódik: amikor általánosságban kell válaszolni szuverenitást érintő kérdésekre, akkor a kormánypárti tábor alapvetően a fideszes narratívát követi, amikor azonban attól részben eltérő módon megfogalmazva, de például konkrétan az egészségügy működésének európai szintre emeléséről kell válaszolniuk, már átlépnek a kormányzati sablonokon.
Az S&D-frakció által támogatott és a Publicus Intézet által elvégzett átfogó kutatás részletes adatai ide kattintva érhetők el.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.