Politika

Na neeeee – Tíz évig nem nyilvános az augusztus 20-i tűzijáték és programok ára

thepost.hu

Egyelőre titkolja a Magyar Turisztikai Ügynökség, hogy mennyi közpénzt terveznek elkölteni az államalapítási ünnepség programjaira, valamint az Európa legnagyobbjaként beharangozott tűzijátékra. Az indoklás most is a már jól bevált szlogen: „döntés megalapozását szolgáló adatokról” van szó, amelyek 10 évig nem nyilvánosak. A tavalyi rendezvénnyel kapcsolatban három és fél hónappal később kaptunk választ, amiből az derült ki, hogy 2021-ben közel 12 milliárd forintot fordítottak az augusztus 20-i eseményekre. Idén petíció indult a közpénzégetés ellen, és már 86 ezer fölött jár az aláírók száma.

Közadatigénylésben kérte ki a Párbeszéd Magyarországért a 2022. évi államalapítási ünnepi tűzijáték előzetes költségbecslését, valamint a négynapos programsorozat előzetes költségbecslését június végén. A párt a napokban kapott választ az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalon feltett kérdéseire.

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szerint „az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 27. § (5) bekezdése alapján a közfeladatot ellátó szerv feladat- és hatáskörébe tartozó döntés meghozatalára irányuló
eljárás során készített vagy rögzített,

a döntés megalapozását szolgáló adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános.”

Vagyis az állami szervezet egyelőre titkolja, mennyi pénzt szántak az idei augusztus 20-i állami ünnepre, ahol a kormány bejelentése szerint Európa legnagyobb tűzijátéka lesz.

Ez a lerázó válasz már nem újdonság annak, aki rendszeresen próbál adatokat kikérni a különböző állami szervektől. Legutóbb a gödi Samsung-gyár eltitkolt vizsgálati dokumentumaival kapcsolatban írtunk arról, hogyan próbálják a fenti indokkal kikerülni a lakosság tájékoztatását a hatóságok.


Tavaly 12 milliárdot költöttek a rendezvényre

Némi támpontot adhat azért a Nemzeti Kommunikációs Hivatal K-Monitor által kiszúrt közbeszerzési eljárásának egyik részlete, amelyben ez áll:

„Rendezvényszervezési feladatok ellátása az Államalapító Szent István ünnepe alkalmából tartandó tűzijáték kapcsán a Visit Hungary Nemzeti Turisztikai Szervezet Nonprofit Zrt. részére. Mennyisége: A műszaki leírásban részletesen meghatározott kommunikációs feladatok elvégzése legfeljebb a nettó 1 400 000 000,- Ft + Áfa (…) keretösszeg kimerüléséig.”

A K-Monitor szerint azonban ez valószínűleg csak a rendezvény előkészítése, a nagyobb kiadás ugyanis a 3. negyedévre esik.

Tavaly szintén közadatigényléssel derítettük ki, hogy

2021-ben közel 12 milliárd forint közpénzt emésztettek fel az augusztus 20-i programok.

2021. augusztus 23-án adtuk be az adatigénylést, és három és fél hónappal később, december 6-án kaptunk választ – akkor sem teljeskörűt azonban, mert a szerződött partnerek nevét nem árulták el. Az MTÜ-től kapott táblázatból csak az derült ki, hogy milyen tételekre ment el a közpénz a többek között guruló turulmadarat, aranyozott Szent István szobrot, tűzijátékot és légiparádét is magában foglaló ünnepségsorozat kapcsán. Az állami tűzijáték és a tűzijátékhoz, valamint az állami rendezvényekhez kapcsolódó rendezvénybiztosítás a lista szerint összesen 3,1 milliárd forintba került.

Már 2020-ban minden korábbinál nagyobb és drágább augusztus 20-ai tűzijátékot ígért a kormány, a koronavírus azonban közbeszólt, és az ünnepség elmaradt. Akkor összesen nettó 1,3 milliárd forintot szántak csak a tűzijátékra.

A költségek mindenesetre idén sem lehetnek alacsonyak. A hvg.hu július 14-én számolt be a Szent István-napi programsorozat biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs első üléséről. A cikkben Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkárra,a testület vezetőjére hivatkozva azt írták, „a tűzijáték során uszályokról és pontonokról mintegy 40 ezer pirotechnikai eszközt lőnek majd fel 4,3 kilométer hosszan a Margit híd és a Petőfi híd között. Emellett a tavalyihoz képest kétszer annyi, hatszáz drón is hozzájárul majd a látványhoz”.

Tűzijáték helyett gazdasági stabilitást akarnak


Miközben a szervezés zajlik, a Szabad a Hang oldalán petíció indult a tűzijáték ellen. A kezdeményezők többek között azt írják: „Magyarországon napról napra drágulnak az alapvető élelmiszerek. Nő az infláció. Folyamatosan romlik a forint.

A kormány a választásokat megelőző kampányidőszakban rengeteg pénzt osztogatott el, amelynek következtében most óriási a hiány az államkasszában.

Újabb adók kerültek kivetésre, amelyeket az érintettek a lakosságra hárítanak át, míg elkezdődtek a megszorítások is. Mindeközben a kormány idén is sok száz millió forintot költene augusztus 20-án tűzijátékra.

Ahelyett, hogy az adófizetők pénzét egy igencsak környezetszennyező és drága mulatságra költené a kormány, fordítsák a gazdaság stabilizálására! (…) Egy olyan országban, ahol napról napra gyengül a pénz, miközben emelkednek az árak, ott nincs helye egy ilyen luxus látványosságnak. Magyarország államalapítását tűzijáték nélkül is meg lehet ünnepelni büszkén és méltóságteljesen” – olvasható a felhívásban.

Eddig már több mint 87 ezren írták alá a petíciót, amihez Facebook-esemény is van „Dehogy megyek tűzijátékra” címmel és 80 ezer érdeklődővel.

Katus Eszter

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Kattints a hozzászóláshoz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top