Ritka őszinte nyilatkozat.
Az Országgyűlés nemrég megszavazta azt a törvényt, amely kimondja: az egyén boldogulásáért elsősorban önmaga felelős, majd a családja, ezt követően az önkormányzat, és csak a sor végén szerepel az állam.
A szociális ellátórendszerrel kapcsolatos törvénymódosítás mellett azonban mást is jóváhagytak a kormánypárti képviselők: eszerint a háborús veszélyhelyzetben az intézmények dönthetnek úgy, hogy eltérnek a törvényben meghatározott személyi és tárgyi feltételektől. Magyarul
nem szükséges
annyi dolgozót és olyan eszközöket biztosítani, mint amilyeneket a törvény előír.
Jámbor András e módosítás kapcsán kérdéseket tett fel az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának. A képviselő a szakrendelők tervezett államosítása ellen tiltakozott, de a hajléktalanellátással kapcsolatban is releváns kérdéseket tett fel.
“Miért gondolja a Belügyminisztérium, hogy mondjuk egy hajléktalanellátó intézményben öt szakember helyett elég csak egy egy éjszakára? Nem tartják ezt rossz irányú javaslatnak?”
— kérdezte a Párbeszéd országgyűlési képviselője.
Felkai László közigazgatási államtitkár válaszában arról beszélt: a drasztikusan megemelkedett energiaárak miatt nem garantálható, hogy az intézmények a költségeket ki tudják gazdálkodni. Ha nem sikerül, akkor be kell zárniuk — emelte ki.
“Akinek nincs pénze, oké, hogy úgy szól a jogszabály, hogy tartsd fenn —
de honnan?
Honnan legyen pénz? Nem tudja fenntartani hat hónapig.
— mondta az államtitkár.
Kijelentette: nem akar a kormány pénzt kivonni a szociális szférából, de csak a fenti törvénnyel tudják garantálni a működésüket.
“Mindenkinek kell valami terhet vállalni. A magánháztartásoknak is. A hajléktalanellátók
miért ne vállalhatnák azt a terhet, hogy összébb húzódnak
és kevesebb négyzetméter jut. Egyszerűen erről van szó”
— mondta Felkai. Hozzátette: majd a közvélemény “eldönti”, hogyan ítéli meg a törvénymódosítást.
A teljes videót itt lehet megnézni:
(Jámbor András/YouTube) |forrás