Hagyományosan minden év decemberének közepén teszi közzé az Eurostat az Európai Unió polgárainak fogyasztási adatait. A most kiadott számokra finoman szólva sem lehetünk büszkék:
ez alapján Magyarország az EU második legszegényebb országa, egyedül Bulgária van mögöttünk. A régiónkból Szlovákiával még csak-csak partiban vagyunk, de Romániához képest nem tartunk a kanyarban sem.
A szegénységet vagy a gazdagságot nagyon sokféleképp lehet mérni, az egyik legprecízebbnek tekintett mutatója ennek a tényleges egyéni fogyasztás. Ez azt mutatja ki, hogy mennyi fogyasztási cikket és szolgáltatást vásárolnak a háztartások, illetve mennyit ad nekik az állam és a nonprofit intézmények. Ezt aztán kiegyensúlyozzák még azzal is, hogy milyen az árszínvonal az adott országban (magyarul kiszűrik azt a hatást, hogy ugyanannyi pénzért egészen más mennyiségű árut lehet vásárolni egy szófiai és egy berlini boltban), ezért nem is euróban vagy más pénznemben szoktak számolni, hanem vásárlóerő-paritáson.
Magyarországon a mutató értéke most az EU-átlag 70 százaléka, pontosan annyi, mint egy évvel korábban. Tavaly ilyenkor ennél a bolgár 61 és a horvát 68 százalékos adat volt rosszabb, és a mienkkel pontosan megegyezett a lettországi. Azóta Közép- és Kelet-Európa országainak mutatója a következőképp változott:
- Litvánia: 95 –> 97
- Csehország: 84 –>85
- Szlovénia: 82 –> 85
- Lengyelország: 83 –> 84
- Románia: 80 –> 84
- Észtország: 77 –> 80
- Lettország: 70 –> 76
- Horvátország: 68 –> 72
- Szlovákia: 71 –> 71
- Magyarország: 70 –> 70
- Bulgária: 61 –> 65
A leggazdagabb állam nem túl meglepő módon Luxemburg maradt, igaz, minimálisan csökkent a mutatójuk az EU-átlag 145 százalékáról 144-re. Mögöttük Németország következik a listán, ahol 124 százalékról 120-ra csökkent az érték, majd Dánia, ahol 122-ről 119-re.
Ausztria az egy évvel korábbi ötödik helyről előrelépett a negyedikre, 116 százalékkal, de nem sokkal marad el tőlük a finn 112 és a svéd 111 százalékos mutató sem, azaz nem csak a kontinens nyugati részében találunk olyan helyeket, ahol nagyon jól lehet élni.
Az Eurostat közzétette a másik fontos gazdasági mutatót is – szintén 2021-ről –: az egy főre jutó GDP-t. Ebben hátulról csak a hetedik hely a mienk.
Az egy főre jutó magyar GDP az uniós átlagnak a 75 százaléka, ezzel beértük a listán Portugáliát. Mögöttünk van Románia, Lettország, Horvátország, Szlovákia, Görögország és Bulgária.