Pintér Sándor nem ért az oktatáshoz, de az irányításhoz igen, úgyhogy az oktatásban komoly változtatásokat tervez… A mai, Belügymnisztérium kontra pedagógusok egyeztetésről kiszivárgott hangfelvételen elhangzottak leginkább rendőrségi stílusú oktatásirányítást vetítenek előre. De van jó hír is, változtatnak az óraadói kvótákon és a fizetési sávokon is, és a belügyminiszter állítása szerint már pénteken meglesz a rendelet az első, 10 százalékos béremelésről.
- Pintér maga mondta el, hogy nem ért az oktatáshoz, fogalma sincs pillanatnyilag, hogy mit és milyen könyvből tanítanak, viszont nagyon ért az irányításhoz.
- A belügyminiszter nem foglalkozott eddig az oktatással, de már összegyűjtötte az információkat, ráadásul az anyósa, a felesége, az egyik menye és mindhárom násza pedagógus, a hat unokája pedig iskolába jár.
- Meghatározó szerepet akar vállalni a célok meghatározásában, az oktatás szervezésében és az iskolarendszer optimalizálásában. Ebben a tankerületekre, az iskolaigazgatókra, tanárokra, szülőkre, diákokra akar támaszkodni.
- Lesújtó adatokat is közölt: uniós összevetésben kevés a diplomás Magyarországon, a fiatalok általános digitális készségei rosszak, le vannak maradva az idegen nyelvek ismerete terén, illetve magas a korai iskolaelhagyás is.
- A legjobb gimnáziumokból minden ötödik diák külföldre megy tanulni, ami nem baj, csak akkor, ha nem jönnek haza.
- Pintérnek fontos, hogy a gyerekek jól legyenek képezve hazaszeretetre…
- Felrótta a tanároknak, hogy első körben nem töltötték ki az online kérdőívet, válaszokat csak az utcán kapott. Arra célzott, hogy sokan anyázták. „Szegény édesanyám” – mondta.
- Pintér a tünetésekről készült felvételeket mutogatott a tanároknak, hogy nézzék meg „ezt a színvonalat, ezek az önök diákjai”.
- Pintér új minősítési rendszert akar bevezetni, ahol a tanárok előmenetele attól függ, mennyit fejlődnek a diákjaik.
- Azt a felvetést elutasította, hogy több, a tanárok munkáját segítő szakember kellene, kivéve a hátrányos helyzetű térségekben és a gyógypedagógia területén, mert ott szerinte is szükség van erre.
A szülői kérdőív:
Mint ismert, a – korábban gyerekek által feltört – Kréta-rendszerben tölthettek ki egy kérdőívet a szülők is. Pintér ebből is kiemelt pár dolgot:
- Az adatokból rendőrként azt a következtetést vonja le, hogy a szülők 51 százaléka járatja magántanárhoz a gyerekét. Pintér szerint ebből az következik, hogy azok tanítják a gyerkeket délután pénzért, akikhez délelőtt a rendes órára járnak, ami erkölcsi kérdéseket vet fel. (Megjegyzés: Pintér semmivel nem támasztotta alá az állítását, és azt sem fejtette ki, hogy mégis mi legyen egy huszonegynéhány fős osztályban, ha vlaaki gyengébb? Ne járjon magántanárhoz, hogy fejlesszék, vagy az egész osztály fejlődése álljon miattuk?)
- A KSH szerint 104 ezer tanárnak van nem munkaviszonyból származó jövedelme is, ami szerinte az órákra való felkészülésből vesz el időt.
- A tanárok ne panaszkodjanak a sok munka miatt, mert ő hétvégente is legalább 22 órát dolgozik. (Megjegyzés: Azt nem tette hozzá, hogy ő kétmillió forint körüli havi fizetésért, amibe talán belefér a hétvégi meló, a tanárok meg kétszázegynéhány ezerért…)
- A kirúgott tanárokról azt mondta, forduljanak a bírósághoz, mert ő csak a jogszabályokat tartatja be.
- Azt ígérte, az első 10 százalékos fizetésemelésről már pénteken megjelenik a rendelet.
- Pintér félévente tartana ilyen megbeszéléseket, mindig más meghívottakkal.
Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom képviselője a konzultációt követően azt mondta, a miniszter mindvégig statisztikai adatokról beszélt, de nem nézett mögéjük, tehát tényleg nincs fogalma az oktatás problémáiról.
Azt pedig Nagy Erzsébet az Indexnek mondta el, hogy Pintér beszélt arról is, hogy a 114 féle bérbesorolást megváltoztatná, csak öt lenne, akár 150 ezer forintos különbségekkel. A portál információi szerint Pintér kijelentette, hogy első a gyermek. De beszélt az oktatás felügyeletéről, a gyerekek tudásszintjének tanévenkénti méréséről, illetve a pedagógusok tevékenységének méréséről és kontrolljáról is.