Sok emberben félelmet okoz nyugdíjba vonulás. Azon 43 élet eseményt taglaló listáján, amelyek az egyénre nézve a legnagyobb stresszt okozzák, a nyugdíjkorhatár elérése, a nyugdíjba vonulás a 10. helyet foglalja el. Az egészségromlás és az egyre növekvő számú kompromisszumok alig teszik lehetővé, hogy a nyugdíjazást annak a paradicsomi időszaknak nevezhessük, amelyről szokás szerint ilyen lelkesedéssel beszélnek a társadalom nyugdíjazástól messze álló tagjai.
És bár a nyugdíjkorhatár átlépése mindig tele van kellemetlen meglepetésekkel, hihetetlen előnyökkel is együtt jár, amelyekről sokan még nem tudnak, de ugyanakkor nagyon sokszor álmodoznak róla. Az egészség megőrzéséről van itt szó.
A nyugdíjba lépés és az egészség közötti kapcsolat
Semmi meglepő sincs abban a tényben, hogy az öregedés az ember egészségügyi állapotának romlását idézi elő. Sokkal meglepőbb azonban az a tény, hogy a nyugdíjazás hozzájárul állapotának jelentős javulásához.
Az egészségről, mint fizikai állapotról beszélve a tudósok között még mindig nincs konszenzus azzal kapcsolatban, hogy erre milyen (jó vagy rossz) hatással van a nyugdíjba vonulás. Egyes tanulmányok pozitív hatást, míg mások negatív hatást mutatnak ki. A mentális egészség szempontjából azonban a vélemények egybeesnek, és ennek érthető okai vannak:
Nincs munka – nincs stressz. Nyugdíjazáskor az összes munkahelyi stressz eltűnik az ember életéből, így megkönnyebbül és sokkal kipihentebbnek érzi magát.
Több alvás. Az alvás a válasz az egészséggel kapcsolatos összes kérdésre. Ha reggel nem kell sehova sem rohannia, esetleg túlóráznia a munkahelyen, akkor az alvás már nem is tűnik olyan luxusnak, amely korábban szinte már elérhetetlen volt. Az alvás elősegíti a mentális pihenést.
Fizikai aktivitás. A több szabadidő megjelenésével sok nyugdíjas kezd fizikai tevékenységet folytatni: túrázás, jóga, tenisz stb. És ez nem csak az idő átadásának módja, hanem remek étel is az elme számára.