Már most kezd elegünk lenni a kánikulából, de hol van még a java! A Ripost több meteorológiai előrejelző portál és a Dávid-naptár adatait összevetve arra jutott, hogy idén még a tavalyinál is nagyobb kánikula várható nyáron, megdőlhetnek a hőségrekordok. Dávid Mihály mérnök, aki minden évben készít előrejelzést a korábbi esztendők adatai alapján, megerősítette: be kell rendezkednünk a hőségre.
Az elmúlt 218 év legmelegebb áprilisán vagyunk túl, sorra dőltek meg a melegrekordok. Átmenet nélkül érkezett a nyár: március első napjaiban 30 fok volt a hőmérséklet. A Ripost hat időjárás előrejelző szolgáltatás adatait vetette össze: eszerint Közép- és Kelet-Európában, így nálunk is a szokottnál melegebb lesz a május – ezt már tapasztaljuk is –, a nyár pedig egyenesen perzselőnek ígérkezik!
Dávid Mihály mérnök naptára szerint a tavalyi rekordok is megdőlnek idén, azaz minden idők legforróbb nyara jön!
A mérnök 2018-as naptárjából kiderül, hogy a meleg tavasz után június végén érkezik az igazi nyár, amikor tartósan 30 fok feletti lesz a hőmérséklet.
A tavalyihoz képes is további, bár minimális hőmérséklet-emelkedésre számítok idén. Nem lesz eső sem, számításaim szerint 4-5 év múlva lesz újra csapadékos a nyár, addig viszont a mezőgazdaságból élőknek lesz miért bosszankodniuk
– nyilatkozta a Ripost-nak Dávid Mihály. Naptárja szerint egészen szeptemberig kitolódik a legmelegebb évszak, ő idén a nyári hónapok elejére jelzi a legmelegebb napokat.
Megdőlhetnek a tavalyi rekordok
A legforróbb nap 2017-ben augusztus 4-e volt, ekkor mérték a legmagasabb hőmérsékletet: Főnyeden és Kübekházán is 40,3 Celsius- fokot mutatott a hőmérő higanyszála. Három héttel később pedig a tavalyi nyár leghűvösebb napja köszöntött be: augusztus 24-én Zabaron csak 2,6 fokot mértek. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) veszélyjelzései alapján az országos tisztifőorvos háromszor rendelt el hőségriadót: júniusban, júliusban és augusztusban is napokig 30 fok feletti volt a hőmérséklet.
2017 nyarának középhőmérséklete 22 Celsius-fok volt, ami 1,7 fokkal haladta meg az 1981-2010-es normálértéket
– közölte az OMSZ.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.