Zacher Gábor tavaly augusztusi távozása előtt jelent meg egy cikk a népszavában, hogy a Honvédkórházban 112 orvos nem vállal többet önkéntes túlórát. A cikkre akkor válaszul közleményt adott ki az MTI:
“Nyomatékosítjuk, hogy a Honvédkórház Sürgősségi Centrumában nem mondott fel egyetlen orvos sem, a biztonságos betegellátáshoz szükséges orvosi létszám rendelkezésre áll” – közölte a 444.hu.
A lemondás után Zacher helyére végül megbízotti státuszban Burány Béla került, majd a kórház pályázatot írtak ki az osztályvezetői munkakör betöltésére. A pozíciót végül nem az ideiglenesen kinevezett osztályvezető nyerte el, búcsúzásakor pedig hátrahagyott egy levelet, melyben igen érdekes dolgokat írt le.
“2018. szeptember 1-én egy működésképtelen SBC-t (Sürgősségi Betegellátó Centrum) vettem át: az orvoslétszám a gyógyítási feladatok ellátásához minimálisan szükséges szint felét sem érte el, úgyhogy nem volt érvényes szeptemberi orvosi beosztás. A szakdolgozói oldal is messze elmaradt az elégséges szinttől, mennyiségben és minőségben egyaránt. Az elengedhetetlenül szükséges betegmegfigyelő monitorok, vérgáz-készülék, lélegeztető gépek, illetve egyéb alapvető eszközök (pl. EKG-k, vérnyomásmérők, hőmérők, kapnometria stb.) teljes vagy részleges hiánya, valamint tartós működési zavarai álltak fenn.”
A Honvédkórház nyilatkozata után nagyjából 2 nappal, melyben leírták, hogy “a biztonságos betegellátáshoz szükséges orvosi létszám rendelkezésre áll”, az újonnan kinevezett ideiglenes osztályvezető egészen mást tapasztalt az osztály átvételekor, mint a haditechnikai menedzser végzettségű kórházparancsnok.
Az azonban egyértelmű, hogy a Burány Béla által felsorolt hiányosságok nem 2 nap alatt alakultak ki, így arra lehet következtetni, hogy a kórház közleménye valótlanságot állított.
Azt, hogy milyen nagy bajban van a Honvéd kórház, az is mutatja, hogy a kórház parancsnoka egy decemberi interjúban maga ismeri el, hogy a Sürgősségi Centrumból az elmúlt négy év alatt 204-en távoztak, valamint elmondta azt is, hogy nincs elég radiológusa a Honvédkórháznak, ezért a betegeket egyik telephelyről a másikra szállítják.
December végén pedig megjelenjen a honvédelmi alkalmazotti státuszról szóló törvény, amit úgy dolgoztak ki, hogy aki eddig a honvédségnél dolgozott közalkalmazotti státuszban annak mindössze két választása legyen. Vagy elfogadják a honvédelmi alkalmazotti státuszt és az ehhez tartozó alacsony (bruttó 39 200 Ft) illetményemelést valamint lemondanak más egyéb jogukról, vagy távozniuk kell a kórházból.
Akik elfogadják az új feltételeket, azok például tömeges bevándorlási válsághelyzetben bárhová és bármeddig vezényelhetőek lesznek az országon belül.
Az új törvényről ráadásul csak januárban kaptak tájékoztatást a dolgozók, annak ellenére, hogy az már január elsejétől hatályba lépett, így az a közalkalmazott aki nem írta alá az új feltételeket, az a végkielégítésről is lemondhatott.
A törvény felháborodást váltott ki, melyre a honvédelmi miniszter reagált: “…felesleges volt az elmúlt napokban a Honvédkórházzal kapcsolatos hisztériakeltés is, hiszen semmilyen valós alapja nem volt. Közölte: a Honvédkórház mintegy 3000 érintett dolgozója közül 54 közalkalmazott döntött úgy, hogy nem vállalja a honvédelmi alkalmazotti jogviszonyt. (…) a Honvédkórház minden osztályán továbbra is zökkenőmentes a betegek ellátása.”
A betegek ellátása valószínűleg ugyanolyan ‘zökkenőmentesen’ folyik, mint ahogy az Zacher Gábor távozása idején, hisz az őt váltó orvos is tarthatatlan állapotokról számolt be levelében. A honvédelmi miniszter kijelentéseit a betegek elégedetlensége sem támasztja alá, valamint az sem, hogy az elmúlt években többször fordult elő, hogy betegek haltak meg az ember és műszerhiány következtében.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.