Március végére már majdnem elérte a 30 milliárd forintot a magyar kórházak lejárt adósságállománya. Csak márciusban körülbelül 6 milliárd forinttal nőtt a tartozás a Magyar Államkincstár adatai szerint – írja a Napi.hu.
Ezt azt is jelenti, hogy a költségvetési intézményként működő kórházak tartozása a tavalyi év végéhez képest három hónap alatt megduplázódott, így már összesen 29 milliárd forintos adósságról beszélünk.
Az adósságállomány majdnem 30 százalékának fizetési határideje több mint két hónapja, 25 százalékának több mint egy hónapja járt le.
A legnagyobb adósok listáján fej fej mellett szerepel a Péterfy Sándor utcai kórház és a Honvédkórház 2,477, illetve 2,467 milliárdos lejárt tartozással.
Az egyetemek közül a Debreceni Egyetem március végére túllépte az egymilliárdot. Másfél milliárdos lejárt fizetési határidejű számlát görget maga előtt a Békés megyei központi kórház, míg a Szent János kórház 1,2 milliárd forintos adóssággal rendelkezik.
Az Országos Mentőszolgálat 1,1 milliárd forintnyi lejárt számlát halmozott fel a harmadik hónap végére, a kórházakat fenntartó Állami Egészségügyi Ellátó Központ pedig 202 millió forint értékű lejárt számlát tolt maga előtt.
Az adósságnövekedés okát vizsgáló munkacsoport egyelőre nem jutott eredményre, amelyet a Kórházszövetség legutóbbi kongresszusán a Magyar Államkincstár szakértője is elismert.
A lap azt írja, hogy a 20 kórházra kiterjedő vizsgálat során megállapították, hogy egy-egy tényezővel nem írható le az adósság oka, illetve nincs különleges oka az adósságmentes működésnek sem.
A munkacsoport szerint a tartozás nagysága nem függ össze az egy főre jutó személyi költségekkel, amely viszont fontos paramétere az ellátás minőségének. Nem találtak összefüggést a rezsikiadások és az eladósodás között, ahogy az ellátás minősége és a tartozások között sem.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.