A kormánynak az itthon elért EP-választási sikere után, rá kellett jönnie, hogy a helyzete a nemzetközi politika színterén kilátástalan. Az elmúlt évek EU-ellenes vonala, melyet képviselt, nem volt kifizetődő a Fidesz számára, ráadásul azok az szimpatizáns erők, melyek hasonló értékrendet képviselnek, nem erősödtek meg eléggé, így most a magyar kormány meghátrálni kényszerül.
A teljes kudarc egyik példája, hogy Emmanuel Macron pártcsaládja is leszögezte,
AMÍG AZ EURÓPAI NÉPPÁRT TAGJA A FIDESZ, ADDIG NEM SZÜLETHET NAGYKOALÍCIÓ AZ EP-BEN.
Hasonlóan vélekednek más, kisebb párttömörülések is, melyek szintén nem kívánnak Orbánékkal együttműködni.
A meghátrálást bizonyítja Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtöki közös Kormányinfója, melyen először Gulyás jelentette be, hogy a kormány kezdeményezi az Országgyűlésnél a közigazgatási bíróságok bevezetésének határozatlan időre való elhalasztását (erről bővebben olvashat korábbi cikkünkben). Ez az egyik olyan pont, ami európai és nemzetközi vitát is kiváltott, így most a kormány ezzel próbálja enyhíteni a feszültséget, megmenteni magát a Néppártból való kizárástól.
Gulyás után következett Varga Mihály, aki a kormány 13+1 pontos gazdasági akciótervét ismertette – közölte a 444.hu. Ezek a bejelentett terv legfontosabb elemei:
- Júliustól a szociális hozzájárulási adót 2 százalékponttal csökkentik, így az 19,5 százalék helyett 17,5 százalék lesz.
- Jövő januárjától módosítják a kisvállalati adót (kiva), ami így 13-ról 12 százalékra csökken.
- Az Egyszerűsített Vállalkozói Adót kivezetik, és tervezik más adók összevonását is.
- A kormány javasolni fogja az Országgyűlésnek, hogy decemberben szűnjön meg a vállalkozások kötelező adófeltöltése.
- 2022-ig gyakorlatilag teljes egészében eltörlik a reklámadó kulcsát, tehát 0 százalékra csökkentik azt.
- A szálláshely-szolgáltatások áfáját a jelenlegi 18 százalékról 5 százalékra csökkentik.
- Áfa visszatérítést kaphatnak 5 millió forintig azok, akik a kistelepüléseken használt ingatlanok építésébe, bővítésébe vagy felújításába kezdenek.
A kormány mostani intézkedései inkább azt mutatják, hogy próbálják mérsékelni az ellenük kialakult közhangulatot, így próbálnak meg bent maradni az Európai Néppártban, mivel ha onnan kikerülnek, semmit nem ér majd a szavuk, hiába szerezték meg idehaza a EP-választáson kapható mandátumok nagy részét.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.