Az Európai Bizottságban ismertették az úgynevezett “Igazságügyi barométer” néven emlegetett vizsgálat eredményét. A jelentés a tagállamokban végzett közvélemény-kutatáson alapul.
A jelentésből, az derül ki, hogy
Magyarország Lengyelországgal karöltve, az igazságügyet tekintve sereghajtó Európában.
A reprezentatív felmérés során maguk az állampolgárok mondhatták el a véleményüket a saját jogrendszerükről. A felmérés készítői azt is figyelembe vették, miként nevezik ki a bírákat és ügyészeket, és ki a felelős ügyekben, ha fegyelmi eljárás indul ellenük.
Az illetékes biztos, Didier Reynders szerint itt már vegyes a kép, amit ő maga arra vezet vissza, hogy
politikusok és kormányok több helyen próbálják befolyásolni az igazságszolgáltatást, nyomást gyakorolnak rá.
A magyaroknál, letteknél, észteknél, spanyoloknál, szlovéneknél, portugáloknál, románoknál, bolgároknál, lengyeleknél, olaszoknál, szlovákoknál a megkérdezetteknek kevesebb, mint a fele mondta azt, hogy a bíróságok kizárólag maguk döntik el az ügyeket. A horvátoknál az arány mindössze 20 százalék.
Hasonló eredményt hozott, amikor vállalkozókat faggattak ugyanerről, de ott Magyarország, Bulgária, Szlovákia, Lengyelország és Horvátország végzett az utolsó helyen.
Az osztrákoknál, finneknél, svédeknél, hollandoknál és németeknél más a helyzet: ott az embereknek legalább a háromnegyede úgy gondolja, hogy nincs baj a hatalmi ág önállóságával.
Ennek fényében érdemes lehet Orbánnak átgondolnia a minap tett kijelentését, mely szerint
„Ha összemérem a német jogállamiságot a magyarral, lehet, mi kerülünk ki győztesen.”
A vizsgálat szerint ha a hatékonyságot és a minőséget nézzük, akkor jóformán mindenütt javulást tapasztalni.
Didier Reynders szerint egyébként nem okozott meglepetést az eredmény:
pontosan visszaadja, hogy a magyaroknál és lengyeleknél gondok vannak, amit az Európai Unió Bíróságának idevágó ítéletei is alátámasztanak.
A biztos úgy véli:
a két országban válságban van a jogállam.
Ezért akarja, hogy a következő költségvetésből, illetve a gazdasági újjáépítési alapból csak akkor fizessenek támogatásokat, ha az adott kormányok részéről semmi gond nincs a demokratikus normák betartásával.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.