Politika

Kiderült: Az Európai Unióban Magyarországon a legelnyomottabb a sajtószabadság

nyugatifeny.hu

A Riporterek Határok Nélkül éves felmérése szerint.






AZ RSF (Reporters Sans Frontières – Riporterek Határok Nélkül) éves jelentése a sajtószabadságról az idén sem túl biztató. A szólás- és sajtószabadság egyébként is rossz helyzetet ugyanis tovább súlyosbította a koronavírus-járványról szóló híreket közlő újságírók terrorizálása – írja a felmérést szemléző netzpolitik.org.

 

Az elemzés külön kitér Magyarországra, is mint írják: itthon nemcsak a világjárvány miatt nehéz az újságírók helyzete, de évek óta küzdenek az állami média túlsúlya ellen is.

 

Megemlítik, hogy a veszélyhelyzeti kormányzás alatt új szintre emelkedett a magyar sajtószabadság korlátozása, a mert a járványra hivatkozva a kormány szervezetei keményen fellépnek az „álhíreket” terjesztők ellen.

 

A magyar újságírók már tavasszal jelezték az RSF-nek, hogy az erre vonatkozó törvényt a kormány arra használja fel, hogy

újságírókat fenyegessen, de erre hivatkozik akkor is, amikor megtagadja a közérdekű adatok nyilvánossá tételét.

 

Így nem meglepő, hogy a sajtószabadság idei ranglistáján

Magyarország a 89. helyet foglalja el a vizsgált 180 országból.

 






A jelentés Magyarországot „az egyik legelnyomottabnak” titulálja az Európai Unióban, holott az adatok csupán az idei év januárját megelőző éves időszakra vonatkoznak.

 

A Lengyel kormány jelenleg a 63. helyen van, amely a független médiumokat reklámbojkottokkal, perekkel és nyomozásokkal tartja sakkban.

 

Franciaország a 34. helyre került, ezzel két helyezéssel a tavalyi év rangsorán elfoglalt helye alá: ennek oka az újságírók megfélemlítése a sárgamellényes tüntetések során.

 

A felmérésből kiderült az is, hogy

2020-ban világszerte 387 újságírót vettek őrizetbe,

(tavaly 386-ot), közülük 42-en nők.

 

Négy újságírónő Fehéroroszországban van börtönben, amiért az Alexandr Lukasenka ellenes tüntetésekről tudósított. A legtöbb összesen 117 újságírót Kínában tartóztatták le. Közülük 14-et azért, mert a koronavírus-járványról tájékoztattak.

forrás(netzpolitik.org)




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Kattints a hozzászóláshoz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top