Hivatali visszaélés lehet, hogy nem ugyanazt az orosz vakcinát tesztelték, mint amit gyártanak.
A tűzzel játszik a hatóság, ha nem veszi komolyan a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó szabályokat. Amennyiben egy gyógyszer alkalmazását nem a szakmai szabályoknak megfelelően engedélyezik, az a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés gyanúját is felveti – olvasható Magyar György ügyvéd legfrissebb blogbejegyzésében.
Mint arról beszámoltunk: nem ugyanazt az orosz vakcinát tesztelték a klinikai vizsgálatban, mint ami most forgalomba kerülhet.
Az OGYÉI iratainak tanúsága szerint más összetételű anyagok vannak a tesztelésre szánt Szputnyik V-vakcinákban, mint azokban, amiket tömeggyártás során tettek elérhetővé.
Az OGYÉI szakértői emellett azt is nehezményezték, hogy mindössze néhány órájuk volt a gyártás ellenőrzésére.
A botrány miatt több felkért, külsős szakértő is otthagyta az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) tanácsát.
Magyar György azt írja a blogján:
“Az alacsony oltási kedv nagyrészt a vakcinák iránti bizalom hiányára vezethető vissza, amelynek oka elsősorban a hiányos tájékoztatás. Amennyiben a lap információja igaz, nyilván ez sem erősíti az oltási hajlandóságot.
Meg az sem, hogy félő: az orosz vakcina engedélyezésében résztvevő szakértők nem a saját legjobb meggyőződésük alapján, hanem állítólag némi kormányzati nyomásra bólintottak rá sietve az oltóanyagra, s a külgazdasági és külügyminiszter leszerződött mindjárt egymillió adagra”
A kormány a koronavírus-vakcinák engedélyezési eljárását felgyorsítandó arról döntött, hogy minden olyan, a világban alkalmazott oltás, amellyel több mint egymillió embert oltottak be és veszélyhelyzeti felhasználási engedélyt kapott, Magyarországon is megkaphatja ezt az engedélyt.
Ugyanakkor hangsúlyozták: ettől függetlenül minden behozott vakcinát a felhasználás előtt a Nemzeti Népegészségügyi Központ külön is ellenőriz.
A jogász szerint ennél azért alaposabb, tételes tájékoztatást is kaphatnánk például a koronavírus.gov.hu oldalon arról, melyik vakcina mennyire hatásos, milyen mellékhatásokkal kell számolni, ezeket a gyártók megfelelően dokumentálták-e.
Nem kevésbé lenne fontos, mikor és hol kezdődnek meg a tömeges oltások, azokról hogyan fogunk tájékoztatást kapni, és az egyes készítmények között miként választhatunk.
Büntetőjogászként felhívta a figyelmet néhány kérdésre:
- Amennyiben a vakcinák vizsgálata során bárki valamilyen szakmai mulasztást követett el, az kimerítheti a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés tényállását.
- Ha bárki utasítást adott a szakmai protokollok akár csak részleges figyelmen hagyására, az hivatali visszaélés lehet. A hamis szakértői vélemény büntetőjogi szempontból azonosan ítélendő meg a hamis tanúzással.
- Aki pedig bűncselekmény útján bárkinek kárt okoz, ezért polgári jogi felelősséggel tartozik. Állni kell a másoknak okozott anyagi kárt, a nem számszerűsíthető hátrányokért pedig sérelemdíj követelhető.
- Magyar György szerint a tűzzel játszik, aki a szakmai szabályok figyelmen kívül hagyásával engedélyezi humángyógyszerek alkalmazását. De reméli, hogy mindez felesleges gondolatkísérlet, és a büntetőjognak semmilyen szerepe nem lesz az oltási kampányban.
(napi.hu / magyarugyved.blog.hu / Nyugati Fény) | forrás
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.